US Open

US Open: Acoperisul de 150 milioane de dolari folosit in premiera

Meciul dintre Rafael Nadal si Andreas Seppi din turul 2 al US Open a marcat in premiera folosirea acoperisului retractabil.

La 3-3 in setul al doilea o usoar ploaie a inceput sa cada deasupra terenului principal din complexul Flushing Meadows, iar arbitrul principal al turneului, Brian Earley, a inspectat suprafata de joc si hotarat impreuna cu arbitrul din scaun, Cedric Mourier, sa opreasca meciul.

Doar 7 minute si jumatate a durat intreruperea pana cand a fost inchis complet acoperisul arenei Arthur Ashe, iar apoi meciul a continuat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.

"Conditiile de joc cred ca sunt similare in ambele situatii, cu acoperisul tras sau cu el descoperit", a declarat Rafael Nadal.

Jucatorul spaniol s-a impus in final in trei seturi, cu 6-0, 7-5, 6-1.

Finala masculina de la US Open a fost amanata cinci ani la rand, intre 2008 si 2012, din cauza ploii, astfel ca dupa zece ani de proiectii si analize in acest an a fost dat in folosinta acoperisul retractabil la arena principala.