US Open

Sorana Cirstea, eliminata in turul 2 la US Open. A servit pentru meci la 5-4 in setul secund!

Jucatoarea Sorana Cirstea a ratat o sansa uriasa de a-si egala cea mai buna performanta a carierei la US Open.

Sorana Cirstea a pierdut in fata elvetiencei Belinda Bencic, a 13-a favorita a turneului, cu 6-3, 5-7, 2-6, la capatul unui meci de doua ore si 28 de minute.

In setul secund, Cirstea a condus cu 5-3 si a servit pentru castigarea partidei la 5-4. Un game in care a revenit de la 0-40, dar in care a comis o dubla greseala (n.r. – una dintre cele zece duble din meci) si pana la urma Bencic reusea break-ul.

De la 3-5 in setul secund jucatoarea elvetiana a castigat cinci game-uri la rand pana la 1-0 in decisiv, cand Cirstea a reactionat si a intrerupt seria adversarei.

Cirstea si-a pierdut serviciul la 1-2 si Bencic s-a distantat decisiv. Elvetianca a pus capat meciului cu inca un break.

121.000 de dolari va obtine Cirstea pentru prezenta in turul doi la US Open, turneu unde in ultimii trei ani a ajuns de fiecare data in turul al treilea.