US Open

Simona Halep eliminata la US Open de o jucatoare din calificari cu fizic de halterofila!

Cea mai mare surpriza de pana acum in turneul feminin de la US Open o are drept protagonista pe Simona Halep, a patra favorita.

Halep a fost eliminata de Taylor Townsend, o americanca de 23 ani clasata pe locul 116 mondial, care s-a impus in tiebreak-ul setului decisiv.

Primul set i-a revenit lui Halep, cu 6-2, de o maniera categorica si lucrurile pareau sub control.

Townsend a schimbat registrul tactic in setul al doilea si a surprins-o pe Halep cu un joc extrem de agresiv.

Halep si-a iesit din minti lovind de mai multe ori cu racheta de pamant, semn de frustrare si neputinta.

S-a ajuns in decisiv, unde Halep a condus cu 2-1, dar apoi s-a vazut egalata si condusa.

Townsend a avut un break in fata si a ratat doua mingi de meci la scorul de 5-4.

Halep a rezistat presiunii fantastice a publicului de pe uriasa arena Arthur Ashe si jocului atipic al americancei.

Townsend a jucat serviciu voleu la toate mingile si 90 la suta din timpul de joc a gasit-o in apropierea fileului.

Chiar si asa, Halep a revenit la conducere, scor 6-5, si a avut minge de meci pe serviciul adversarei. A mizat totul pe un voleu de retur, dar mingea s-a dus mult afara.

S-a ajuns in tiebreak potrivit regulamentului de la US Open, unde Townsend a condus in permanenta.

Halep a revenit de la 0-2 si a egalat dupa patru puncte, insa a comis o dubla greseala (2-3), pentru ca la 4-4 sa rateze un forehand dupa ce controlase punctul. La fotbal s-ar fi spus ca a fost ratare cu poarta goala.

Townsend a servit de doua ori impecabil si a inchis tiebreak-ul cu 7-4 pentru cea mai mare victoriei a carierei.

Americanca ocupa, sa nu uitam, locul 116 mondial!

La final a fost aplaudata in picioarele de marele Kobe Bryant, unul dintre VIP-urile prezente la partida.