US Open

Asa am trait Sorana Cirstea - Karolina Muchova in turul 3 la US Open

Sorana Cirstea rateaza o sansa uriasa la US Open in meciul din turul 3 cu Karolina Muchova.

Final Cirstea - Muchova 3-6, 6-2, 6-7

Tie-break: 1-0, 2-0, 3-0, 4-0, 4-1, 4-2, 4-3, 5-3, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 6-7, 7-7, 7-8, 7-9!

21:56 Final de partida. Sorana Cirstea rateaza sansa unei calificari in premiera intre primele 16 jucatoare (optimi) la US Open. A avut 5-3 in setul decisiv si 6-3 in tie-break, ratand nu mai putin de trei mingi de meci. Muchova inchide partida cu serviciu as.

21:53 Trei mingi de meci ratate de Cirstea la 6-3 in tiebreak, doua dintre acestea pe propriul serviciu.

21:44 Fabuloasa revenire a Soranei in acest game al 12-lea (6-6). La ultimul punct Cirstea a ajuns in extremis o scurta la fileu.

21:38 Muchova castiga doua game-uri la rand si pune mare presiune pe Cirstea. 6-5 pentru slovaca, aceasta revenind la conducere dupa ce a avut 1-0 in debutul setului.

21:34 Cirstea isi pierde serviciul cand servea pentru castigarea partidei. Doua erori nefortate uriase comise de Sorana in acest game si e 5-5.

21:24 Sorana reuseste doar al doilea ei as in meci la 40-30. Un punct care o duce la 5-3 pe tabela, dupa ce Muchova a condus cu 30-0 pe serviciul jucatoarei noastre.

21:17 Se desprinde Cirstea la 4-2 in setul decisiv. La doua game-uri distanta de calificarea in optimi Sorana!

21:12 Cirstea din nou in fata cu break (3-2).

21:10 Meciul nu e inca terminat. Muchova isi ia break-ul inapoi si echilibreaza scorul (2-2).

21:03 Break la zero pentru Sorana Cirstea (2-1). Ce rasturnare de situatie!

21:00 Cinci puncte consecutive castigate de Cirstea, jucatoare care salveaza break-ul de la 0-40. Este 1-1 in decisiv.

Setul al doilea. 6-2 Cirstea

20:47 Sorana Cirstea castiga autoritar acest set secund si trimite meciul in decisiv.

20:43 Minge de set ratata de Sorana la 5-1 pe serviciul advers.

20:31 Cirstea isi castiga la zero game-ul de serviciu si se distanteaza la un categoric 4-0.

20:28 Inca un break reusit de Cirstea (3-0). Jocul este dominat autoritar de jucatoarea din Romania in aceste momente.

20:20 Setul secund incepe cu break reusit de Cirstea. Primul al ei in acest meci.

Primul set. 6-3 Muchova

20:15 Cirstea comite nu mai putin de trei duble greseli in game-ul care ar fi trebuit sa o mentina in set. Break Muchova si slovaca inchide primul set, cu 6-3, dupa 35 de minute.

20:10 Serviciu as si Muchova se distanteaza la 5-3. Slovaca se aseaza din greseala pe banca, desi trebuia sa schimbe doar terenul.

20:06 Muchova este prima care rupe echilibrul pe tabela cu break. Slovaca are 4-3 si va urma la serviciu in acest prim set.

19;47 Se merge in continuare cu serviciul. Cirstea ramane in fata, pana acum fara break de nicio parte (3-2).

19:49 Cirstea ramane in fata dupa un game alb pe propriul serviciu (2-1).

19:42 Inceput meciul cu Sorana Cirstea la serviciu.

Aceasta este prima intalnire directa intre cele doua jucatoare.

Cirstea a trecut pana acum de Christina McHale si Johanna Konta. Pe favorita 9 a eliminat-o in trei seturi.

Muchova le-a eliminat pe Venus Williams si Anna Kalinskaya.

Slovaca aflata pe locul 26 WTA n-a pierdut niciun set la actuala editie de US Open.