US Open

Asa am trait: Simona Halep - Kaia Kanepi in primul tur la US Open

Sursă foto: twitter.com/usopen

Simona Halep a debutat, luni dupa ora 18:00, la US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului in tenis.

FINAL Halep - Kanepi 2-6, 4-6

SET 2, 4-6 Halep returneaza afara la prima minge de meci pentru Kanepi. Uriasa surpriza inca din prima zi a US Open. Halep paraseste competitia pentru al doilea an consecutiv in primul tur.

SET 2, 4-5 Kanepi intoarce scorul si obtine break-ul de la 40-15 pentru Halep. Ultimul punct a fost o scurta la care Halep n-ar fi ajuns nici pe motocicleta.

SET 2, 1-1 Dubla greseala Kanepi si sunt trei mingi de break pentru Halep! Break la zero reusit de Halep. De la 1-1 in primul set nu a mai fost egalitate.

SET 2, 3-4 Halep castiga game-ul de serviciu, dar sufera in continuare. Kanepi are o forta incredibila in lovituri.

SET 2, 2-4 Ratare incredibila a Simonei cu voleul dupa ce-si construise foarte bine punctul.

SET 2, 2-3 Halep isi castiga game-ul de serviciu cu forehand castigator. Semne de revenire in jocul Simonei.

SET 2, 1-3 Primele mingi de break pentru Halep in acest meci. Dubla greseala comisa de Kanepi si Halep reduce din diferenta.

SET 2, 0-3 Inca un break in dreptul lui Kanepi. Halep se indreapta spre banca si da din cap in semn ca nu are raspuns la jocul adversarei.

SET 2, 0-2 Halep nu reuseste nici dupa descarcarea nervoasa pe care a avut-o sa replice pe masura provocarii acestui meci.

(!) Halep isi pierde complet cumpatul si distruge complet racheta de joc dupa doua lovituri violente. Arbitrul de scaun ii da avertisment.

SET 2, 0-1 Kanepi domina total meciul si incepe acest set cu un break. Halep a avut 30-15, dar jucatoarea din Estonia este in controlul partidei. Halep trebuie sa schimbe urgent ceva. A inceput prin a renunta la sapca.

Vedeti aici cotele oferite de Baumbet.

18:43 Incepe setul secund cu Halep la serviciu.

SET 1, 2-6 Trei mingi de set pentru Kanepi. Jucatoarea din Estonia inchide setul cu forehand castigator. Un game la zero.

SET 1, 2-5 Halep joaca mai agresiv, cu mingi lungi, si Kanepi e surprinsa de schimbarea din acest game.

SET 1, 1-5 Kanepi serveste impecabil si nu lasa loc de nicio interpretare din partea lui Halep.

SET 1, 1-4 Inca un break reusit de Kanepi. Totul a pornit de la returul in picioarele Simonei.

SET 1, 1-3 Kanepi isi castiga serviciul si se distanteaza pe tabela.

SET 1, 1-2 Halep face pasul in fata la minge de break si Kanepi gaseste un lob senzational pentru break.

SET 1, 1-1 Doua puncte de control obtinute de Halep pe serviciul lui Kanepi

SET 1, 1-0 Halep isi castiga game-ul de serviciu la 30. Kanepi a incheiat game-ul cu forehand in fileu.

18:11 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

Lidera mondiala si principala favorita o intalneste in runda inaugurala pe Kaia Kanepi din Estonia, o jucatoare clasata pe locul 44 mondial.

Halep si Kanepi s-au mai intalnit o singura data inaintea confruntarii de la US Open, in urma cu patru ani la Qatar Open. A castigat Halep in trei seturi cu tiebreak in decisiv.

Inainte de US Open jucatoarea din Estonia a disputat un singur turneu pe hard, la Cincinnati, unde a fost eliminata in turul 2 dupa ce a disputat calificari.

Halep a avut o vara americana extrem de pozitiva, cu turneu castigat la Montreal si finala disputata la Cincinnati.

Cel mai bun rezultat al Simonei Halep la US Open este o semifinala atinsa in 2015. Kanepi ajungea pana in sferturi la Flushing Meadows in urma cu un an.