US Open

Asa am trait Simona Halep – Elena Rybakina in turul 3 la US Open

Vineri, de la ora 18:00, am transmis live text in aceasta pagina meciul dintre Simona Halep si Elena Rybakina, partida care a contat pentru calificarea in optimile de finala la US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului.

FINAL Halep - Rybakina 7-6, 4-6, 6-3

SET 3, 6-3 Game la zero reusit de Halep in finalul partidei. Simona se califica in optimi unde va juca impotriva invingatoarei dintre Svitolina si Kasatkina.

SET 3, 5-2 Halep isi face serviciul si se apropie la un game distanta de calificarea in optimile de finala la US Open.

SET 3, 4-2 Un game facil pentru Rybakina obtinut la zero. Sportiva din Kazahstan ajunge la 14 asi in acest meci. Halep are doar unul singur.

SET 3, 4-1 Game la zero adjudecat de Halep la serviciu. Rybakina se deplaseaza tot mai greu din cauza problemei la glezna pentru care a solicitat timeout medical in setul secund.

SET 3, 3-1 Rybakina isi pierde serviciul si Halep se distanteaza pe tabela. E important sa-si castige urmatorul game.

SET 3, 2-1 Halep pune stapanire pe joc si trece in avantaj dupa un game adjudecat la zero.

SET 3, 1-1 Simona nu cedeaza si egaleaza scorul cu break. Rybakina a avut minge de 2-0 anulata de jucatoarea noastra.

SET 3, 0-1 Pentru a treia oara in acest meci Rybakina conduce in debut. Halep si-a pierdut serviciul din nou.

20:01 A inceput setul decisiv cu Halep la serviciu.

SET 2, 4-6 Rybakina inchide setul cu un as, al doilea in game si al 11-lea in partida.

SET 2, 4-5 Incredibil game! Halep a avut 40-15 moment in care a comis o dubla greseala prin care a invitat-o pe Rybakina la joc. Sportiva nascuta la Moscova intoarce rezultatul si trece in fata cu break.

SET 2, 4-4 Game la zero reusit de Rybakina pe propriul serviciu.

SET 2, 4-3 Halep salveaza minge de break si trece la conducere dupa al patrulea game la rand.

SET 2, 3-3 Trei duble greseli comise de Rybakina in acest game. Halep recupereaza si al doilea break revenind la fel ca in primul set de la 0-3.

19:38 Se reia meciul dupa o pauza de sapte minute cu Rybakina la serviciu. Aceasta conduce 3-2 in setul doi cu un break in fata.

Timeout medical solicitat de Rybakina. Meciul e oprit pentru moment. Halep profita de intrerupere si solicita interventia fizioterapeutei turneului pentru o problema la umarul drept.

SET 2, 1-3 Halep recupereaza un break si revine in acest set.

SET 2, 0-3 Inca un break cedat usor de Halep si asistam la acelasi scenariu din primul set.

SET 2, 0-1 Halep isi pierde serviciul in debutul setului secund dupa ce a condus cu 30-15.

Statistici relevante pentru primul set, unul de o ora si 7 minute.

16-24 erori nefortate
6-13 puncte direct castigate
3-3 break-uri

Tie-break: 1-0, 2-0, 3-0, 3-1, 4-1, 4-2, 5-2, 6-2, 6-3, 6-4, 6-5, 6-6, 7-6, 7-7, 8-7, 8-8, 8-9, 9-9, 9-10, 10-10, 10-11, 11-11, 12-11,13-11!
Halep transeaza primul set la capatul unui tie-break fabulos in care a ratat sase mingi inainte de a profita de o dubla eroare a adversarei.

SET 1, 6-6 Halep isi pierde serviciu la zero! Setul va fi decis in tie-break.

SET 1, 6-5 Break Halep dupa un game in care jocul Elenei Rybakina s-a dereglat total. Halep va servi pentru castigarea primului set.

SET 1, 4-5 Minge de set ratata de Rybakina si Halep obtine break-ul prin care ramane in acest set.

SET 1, 3-5 Cateva erori nefortate ale Simonei au adus un nou break pentru Rybakina. La 30-40 Halep a trimis putin afara cu reverul in diagonala.

SET 1, 3-4 Rybakina revine la conducere, dar a fost un game strans. Halep s-a lovit din nou peste picior nemultumita de ultimele decizii.

SET 1, 3-3 Halep revine de la 0-30 pe propriul serviciu si reuseste sa egaleze scorul dupa un inceput mai greu de partida.

SET 1, 2-3 Doua mingi de break Halep. Inchidere de game senzationala cu minge castigatoare pe rever in diagonala terenului. Halep isi ia break-ul inapoi.

SET 1, 1-3 Halep reduce din diferenta pe propriul serviciu. Rybakina loveste in continuare foarte puternic.

SET 1, 0-3 Rybakina serveste impecabil si mai pune un as in teren. Semne de nervozitate la Halep. Aceasta s-a lovit puternic cu palma peste coapsa dreapta.

SET 1, 0-2 Halep isi pierde serviciul dupa ce a avut 40-30. Doua erori nefortate la rand au inclinat balanta. Inceput mai bun de partida pentru Rybakina.

SET 1, 0-1 Game la zero Rybakina cu doi asi in meniu.

18:08 Incepe meciul cu Rybakina la serviciu.

18:03 Cele doua jucatoare au iesit la incalzire. Se joaca pe arena Louis Armstrong.

Cotele oferite de CASA Pariurilor
Halep - 1.87 | Rybakina - 2.02

Este a treia confruntare intre cele doua jucatoare, dupa ce Simona Halep a abandonat la prima intalnire, in 2019 la Wuhan, pentru ca in februarie 2020 sa castige finala turneului de la Dubai la capatul unui decisiv incheiat la tie-break.

In varsta de 22 de ani, Rybakina ocupa in prezent locul 20 mondial si este favorita numarul 19 la US Open.

Jucatoarea nascuta la Moscova dar care evolueaza pe Kazahstan se afla la cel mai bun rezultat al carierei la Openul American.

Rybakina a eliminat-o in primul tur pe Aliaksandra Sasnovich din Belarus, pentru ca in turul secund sa treaca de Caroline Garcia.

In fiecare dintre cele doua meciuri Rybakina a cedat doar cate cinci game-uri.

Semifinalista la US Open in 2015, Halep trece pentru prima data doua tururi in competitia americana in ultimii cinci ani. Anul trecut n-a participat din cauza pandemiei de covid.

Halep le-a invins pe Camila Giorgio (6-4, 7-6) si pe Kristina Kucova (6-3, 6-1) in primele doua tururi.