US Open

Novak Djokovic, campion la US Open a treia oara in cariera

Sursă foto: twitter.com/usopen

Finala US Open din acest an i-a adus fata in fata pe argentinianul Juan Martin Del Potro si pe sarbul Novak Djokovic.

FINAL Del Potro - Djokovic 3-6, 6-7 (4), 3-6

Djokovic isi trece in cont al treilea titlu la US Open si ajunge la 14 trofee majore, egalandu-l pe americanul Pete Sampras.

Del Potro ramane cu titlul obtinut la Openul American in urma cu noua ani.

SET 3, 3-6 Djokovic inchide meciul cu un smash spectaculos profitand de prima sansa de a inchide partida.

SET 3, 3-5 Dubla greseala pentru Del Potro prin care acesta ii acorda sansa de break lui Djokovic, apoi scapa reverul afara dupa un schimb prelungit.

SET 3, 3-4 Djokovic revine de la 15-30 si trece din nou in fata pe tabela.

SET 3, 3-3 Del Potro serveste impecabil si nu-i cedeaza decat un punct lui Djokovic in acest game.

SET 3, 2-3 Break Del Potro dupa un game disputat. Argentinianul ramane in meci si nu-i permite lui Djokovic sa se distanteze aproape decisiv.

SET 3, 1-3 Djokovic este din nou in controlul partidei si se desprinde cu break in fata.

1:47 A inceput setul al treilea cu Djokovic la serviciu. Sunt 2 ore si 24 de minute de la startul partidei.

Del Potro echilibreaza partida, Djokovic ii fura setul la tie-break

SET 2, 6-7 Tiebreak adjudecat de Djokovic, cu 7-4, dupa ce Del Potro a condus, cu 3-1, la un moment dat.

SET 2, 6-6 Djokovic isi castiga la zero game-ul si setul va fi decis la tie-break.

SET 2, 4-4 Game urias de 20 de minute castigat de Djokovic pe propriul serviciu. Sunt spectatori care parasesc tribunele ca dupa inchiderea unui set.

SET 2, 4-3 Del Potro intoarce jocul in favoarea sa. Trece la conducere dupa al treilea game la rand, unul la zero pe propriul serviciu.

SET 2, 3-3 Scapa dreapta afara Djokovic si Del Potro egaleaza cu break.

SET 2, 1-3 Djokovic pastreaza nivelul jocului la un nivel inalt si nu-i lasa decat un punct lui Del Potro la serviciu.

SET 2, 1-2 Rama prinsa de argentinian la minge de break pentru Djokovic, insa sarbul a facut diferenta din nou cu returul fabulos.

SET 2, 1-0 Un game inaugural al setului secund in care Del Potro a salvat doua mingi de break.

Primul set. Djokovic face diferenta cu un break

SET 1, 3-6 Del Potro rateaza forehand-ul intr-un schimb prelungit si setul este adjudecat de Djokovic. Un jucator care a variat mai mult schimburile si l-a obligat pe Del Potro sa greseasca mai mult.

SET 1, 3-5 Game fabulos reusit de Djokovic, jucator care revine de la 0-40 si obtine primul break al meciului.

SET 1, 3-4 Sarbul ramane in fata dupa un game la zero, primul pentru el in finala.

SET 1, 1-2 Djokovic revine la conducere dupa cel mai lung game de pana acum al finalei, unul in care Del Potro a avut 30-0 pe serviciul advers.

SET 1, 1-1 Del Potro egaleaza cu un game la zero pe propriul serviciu.

O confruntare care se anunta electrizanta tinand cont de forma celor doi jucator ajunsi sa evolueze cu trofeul pe masa.

Del Potro e mai bine clasat decat Djokovic in ierarhia mondiala, fiind pe trei, in timp ce sarb il regasim trei locuri mai jos.

Djokovic il domina insa pe Del Potro cand vine vorba de istoricul intalnirilor directe (14-4).

In acest an cei doi nu s-au intalnit niciodata, iar ultima lor confruntare dateaza din sferturile turneului Masters de la Roma, in 2017, cand Djokovic se impunea in doua seturi.

Ultima confruntare la un turneu de Mare Slem a avut loc in 2013 la Wimbledon, cand Djokovic castiga in cinci seturi si obtinea calificarea in finala.

Au existat si doua intalniri la US Open, in 2007 si 2012, ambele castigate de Djokovic in minimum de seturi.

Del Potro a castigat turneul american in 2009 si a mai disputat o semifinala in 2017, in timp ce Djokovic va fi prezent pentru a opta oara in finala de la US Open, turneu pe care l-a castigat de doua ori, in 2011 si 2015.