US Open

Halep si-a aflat adversara din optimi. S-au mai intalnit de zece ori

Calificata in optimile de finala la US Open, Simona Halep va avea parte de o adversara tare.

Elina Svitolina din Ucraina, locul 5 mondial, o va intalni pe Simona Halep pentru un loc in sferturile de finala.

In turul al treilea Svitolina a invins-o pe rusoaica Daria Kasatkina, cu 6-4, 6-2, dupa un meci de o ora si 14 minute.

Halep si Svitolina s-au mai intalnit de zece ori pana acum, scorul intalnirilor directe fiind egal (5-5). O partida a avut loc la FedCup, in 2014.

Ultima confruntare dateaza de la Turneul Campioanelor programat la Shenzhen, in octombrie 2019, cand Svitolina s-a impus in doua seturi.

In acelasi an Haleo o invingea pe Svitolina in semifinalele de la Wimbledon, turneu pe care avea sa-l castige.

Scorul intalnirilor directe pe hard este egal, 1-1.