US Open

Simona Halep merge in semifinale la US Open. Adversara: Pennetta

Simona Halep s-a calificat joi dimineata in prima sa semifinala la US Open, reusind sa o bata pe Viktoria Azerenka pentru prima oara in cariera. Meciul a fost unul dramatic si foarte lung, a inceput la ora 21:10 si s-a terminat la ora 1:06, avand o pauza de ploaie ce a durat o ora si 20 de minute. Titlul asta il mai stiti?

Halep a invins cu 6-3, 4-6, 6-4. In semifinale, ea o va intalani pe Flavia Pennetta. Partida are loc joi seara, la o ora ce va fi anunta de organizatori. Pennetta are 33 de ani si este numarul 26 WTA. Italianca o conduce pe Halep cu 3-1 in intalnirile directe, insa ultima sa victorie a avut loc in 2013, in timp ce Halep a invins-o in 2015, scurt, la Miami

"E grozav sa fiu in semifinale, e cel mai bun turneu de Mare Slem din acest an pentru mine. Am jucat bine la inceputul si la finalul meciului. In primul set am fost mai agresiva si am dominat, apoi am facut un pas inapoi. Dupa pauza de ploaie am zis ca nu am nimic de pierdut, am intrat pe teren si am zis sa imi gasesc calea la fel ca in primul set si am reusit", a declarat Halep dupa meci.

Simona Halep devine a doua romanca dupa Irina Spirlea, in 1997, calificata la semifinale la US Open. Daca va merge in finala, Halep va deveni prima jucatoare din Romania care reuseste acest lucru.

Meciul a inceput bine pentru Halep. O victorie in primul set cu 6-3, dupa un joc fara emotii si bine controlat, in care a condus cu 3-1, 4-2 si 5-3. Halep a jucat un joc ca de sah, a servit bine si a facut diferenta.

In setul al doilea, Azarenka a schimbat tactica, a inceput sa loveasca mai aproape de linie, iar acest lucru s-a vazut. Bielorusa a condus ea cu 4-2 si 5-3, desi la un moment dat Halep revenise cu un break, neputand ulterior sa isi castige serviciul.

In setul 3, Halep si-a pierdut serviciul cu prima ocazie, iar Azarenka s-a desprins la 2-0. Jucatoarea din Romania a facut un break rapid, iar la scorul de 2-1, pe serviciul ei si la scorul de 40-15, partida s-a intrerupt din cauza ploii. Pauza a durat o ora si 20 de minute, insa la revenire Halep a servit si a egalat la prima minge.

Halep a inceput sa arate la revenire un joc mai bun, cu mingi mai lungi si cu lovituri de rever foarte bune, desi aparent pauza de ploaie ar fi trebuit sa o dezavantajeze, pentru ca juca deja mai bine. A bifat un break si s-a distantat la 4-3, apoi si-a convertit serviciul si s-a dus la 5-3. Azarenka nu a cedat, si-a facut la randul ei serviciul, insa Halep nu a gresit pe propria serva si a fructificat prima minge de meci.

Semifinalele US Open sunt Halep - Pennetta si Serena Williams - Vinci.

FINAL Halep - Azarenka 6-3 4-6 6-4

1:06 SET 3, GAME 10 Halep va servi pentru meci. Mai devreme s-a enervat, va reusi sa isi castige serviciul? Azarenka trimite afara, este 15-0. Adversara vine la fileu si egaleaza, 15-15. Halep trimite afara, 15-30. Azarenka loveste cu dreapta in fileu, 30-30. Ataca Halep, 40-30, minge de meci. Azarenka trimite afara o minge usoara si Halep merge in semifinale! 6-4 in decisiv, prima victorie cu Azarenka si prima semifinala la US Open.

1:05 SET 3, GAME 9 Halep are 30-15 pe serviciul adversarei. A avut 30-0, dar a fost egalata. Loveste scurt si Azarenka are 40-30. Azarenka isi face serviciul, Halep se enerveaza. 5-4.

1:04 SET 3, GAME 8 Serveste Halep, se apropie de semifinale. 0-30, apoi Halep egaleaza la 30. 40-40. Serveste bine Halep si are avantaj, apoi isi castiga serviciul. 5-3.

0:58 SET 3, GAME 7 Serveste Azarenka. Incepe Halep sa o pistoneze cu reverul, lung, este 15-15. Trimite afara Halep, are avantaj adversara. Se joaca de doua ore si un sfert, fara a pune la socoteala pauza care ar duce meciul pana acum la 3 ore si jumatate. Halep anuleaza mingea de game a adversarei, este egalitate. Minge de break pentru Halep, trimite cu rama si este din nou egalitate. Din nou minge de break Halep. O minge extrem de lunga si castigata, excelent schimb. 4-3 pentru Halep!

0:50 SET 3, GAME 6 Serveste Halep. 30-0 cu o frumoasa lovitura de rever. 40-15 cu un alt rever devastator. Game. 3-3.

0:46 SET 3, GAME 5 Azarenka serveste si conduce cu 40-0, pentru ca apoi sa isi castige serviciul.

0:43 SET 3, GAME 4 Halep reia meciul la serviciu, de la 40-15, serveste si ia game-ul. 2-2. Halep trimite un rever afara, este 3-2 pentru bielorusa. Meciul a fost intrerupt timp de o ora si 20 de minute.

0:26 Terenul este in curs de uscare, meciul va reincepe la ora 0:35. Pe teren se afla niste masinute speciale care usuca suprafata de joc cu ajutorul aerului cald.

00:15 Cei de la US Open au anuntat ca pauza de ploaie ar putea dura pana la ora 00:10, insa aceasta a trecut. Asa cum spuneam si mai devreme ar trebui sa inceapa sa sa se joace in jurul orelor 0:00, probabil undeva pana la 0:30.

23:45 Dupa cum arata prognoza meteo din orasul american New York, in jurul orei 0:00 a Romaniei ar cam trebui sa se opreasca ploaia.

23:37 Cei de la US Open nu au anuntat cat va dura intreruperea, dar suntem aici pentru noi detalii, atunci cand apar. Ramanei cu noi.

23:20 Se anunta ca va ploua mai tare si meciul este intrerupt. Dupa cum mergea jocul, Halep este dezavantajata de aceasta oprire. Reamintim, meci intrerupt la 2-1 in setul 3 pentru Azarenka, in game-ul 4 in care Halep are 40-15. Ramane de vazut cat va fi pauza. Ramaneti cu noi.

23:19 Meciul s-a intrerupt la ora 23:19 din cauza ploii, s-a intrerupt partida pe serva lui Halep la 40-15. Ramane de vazut cat este oprit meciul, ambele jucatoare sunt pe banca, sub niste umbrele.

23:19 SET 3, GAME 4 Serveste Halep, Azarenka nu s-a predat si joaca agresiv. A inceput sa ploaua, terenul devine alunecos, e posibil ca partida sa fie temporar intrerupta. Totusi nu pare atat de ud, macar acest game ar trebui sa se poata termina. 40-15 pentru a noastra.

23:13 SET 3, GAME 3 Serveste Azarenka. O minge pe linie o duce in fata cu 15-0, Azarenka cere challenge, de data aceasta merge hawk-eye-ul, a fost in teren. Halep joaca mai agresiv si conduce cu 30-0 si apoi cu 40-15, dubla minge de break, pana acum a reusit 3 din 4. Azarenka anuleaza ambele mingi de break, a doua cu o minge care a cazut o jumatate pe linie. Halep nu se lasa si are avantaj, o alta minge de break, si aceasta anulata. Dar Halep nu se lasa si are a 4-a sansa de break, de data acesta il face! 2-1 pentru Azarenka. Este acum semnalul?

23:06 SET 3, GAME 2 Serveste Halep. Ea cere challenge la primul serviciu anuntat afara, insa o defectiune tehnica impiedica zeci de secunde reluarea, care nu poate fi difuzata aparent, moment pe care nu l-am mai vazut la acest nivel. Ambele jucatoare astepata hawk-eye-ul, arbitra de scaun decide ca Halep sa serveasca din nou primul serviciu din cauza intarzierii, iar Azarenka se enerveaza. Este 0-30, Halep pare sa piarda controlul, insa doar pare, pentru ca egaleaza la 30. Azarenka face un stop, Halep nu mai ajunge, iar bielorusa are minge de break. Azarenka face break, a avut 5 mingi de break si a facut 5 breakuri in acest meci.

23:00 SET 3, GAME 1 Azarenka salveaza doua sanse de break. E un game lung, de 8 minute, iar acum este randul Simonei sa salveze o minge de game. Nu se lasa, vrea break-ul. S-a jucat 10 minute, iar Azarenka si-a facut serviciul, conduce cu 1-0.

22:48 Incepe acum setul 3, Azarenka a intarziat putin la vestiar. Ea va servi in debutul acestui set.

22:45 O mica pauza inainte de setul 3, Halep isi schimba grip-ul rachetei.

22:36 SET 2, GAME 10 Halep are sansa sa pune presiune acum. Este la serviciu si conduce cu 15-0, dar se face 30 egal. Azarenka reuseste break-ul si egaleaza la seturi.

22:35 SET 2, GAME 9 Azarenka incepe bine la serviciu si nu pare sa aiba probleme sa ia setul 2. Totusi Halep pune probleme si face 30-30. Poate face breakul? Primul serviciu este afara pentru Azarenka, Halep trimite un rever excelent si are minge de break! Azarenka trimite in fileu, este break Halep, scorul devine 4-5.

22:28 SET 2, GAME 8 Halep serveste pentru a ramane in set. Isi castiga serviciul, 3-5.

22:26 SET 2, GAME 7 Azarenka nu isi face usor serviciul, dar si-l face si conduce cu 5-2.

22:22 SET 2, GAME 6 Break Azarenka, jucatoarea bielorusa revine la un break in fata. 2-4.

22:15 SET 2, GAME 5 Trei mingi de break Halep. Azarenka o anuleaza pe prima. Insa, Halep reuseste breakul si revine in setul 2 de la egal la egal. 2-3.

22:13 SET 2, GAME 4 Halep isi face serviciul si castiga primul game din acest set. 1-3.

22:10 SET 2, GAME 3 Azarenka face 3-0 cu un game alb si ramane cu un break avans.

22:05 SET 2, GAME 2 Este 30-30 pe serviciul lui Halep, iar apoi Azarenka are minge de break, pe care il reuseste. 0-2.

22:02 SET 2, GAME 1 Azarenka isi face serviciul si parca joaca putin mai bine. Sa vedem ce va face Halep, ea a servit pana acum foarte bine si de aici s-a vazut un plus. 0-1.

21:56 O mica pauza inainte de setul 2, acum se intra pe teren pentru primul game din mansa secunda. Incepe setul 2.

21:49 SET 1, GAME 9 Halep incepe pe serviciul sau cu 0-15, dar egaleaza la 15. Serveste pentru set. 30-30. Are minge de set pe care o si converteste. Ea castiga primul set cu 6-3.

21:48 SET 1, GAME 8 Isi face cu greu serviciul Azarenka. 5-3.

21:42 SET 1, GAME 7 Halep isi face usor serva si are 5-2. Game alb.

21:39 SET 1, GAME 6 Isi face serviciul si Azarenka, 4-2 pentru Halep. Si-a facut mai usor serviciul de aceasta data adversara sa, insa Halep este in control si trebuie sa ramana asa.

21:33 SET 1, GAME 5 Halep isi face scurt serva si are 4-1.

21:31 SET 1, GAME 4 Un game greu, Halep face break dupa  Azarenka a trimis o minge afara. 3-1.

21:19 SET 1, GAME 3 Halep isi face pentru prima oara serva in acest meci, incheie cu un as, are 2-1.

21:15 SET 1, GAME 2 Doua mingi de break pentru Halep, care o converteste pe a doua, este 1-1.

21:10 SET 1, GAME 1 Incepe meciul cu jucatoarea noastra la serviciu. Azarenka arata mult mai masiv decat Halep, mai ales ca joaca in pantaloni scurti, nu in fusta. Pe margine, fostul antrenor al Simonei Halep si actualul tehnician al Viktoriei Azarenka, Wim Fissette, urmareste meciul infrigurat. Azarenka o joaca pe Halep stanga - dreapta, loveste puternic si reuseste break-ul. 1-0 pentru adversara Simonei.

21:05 Halep si Azarenka sunt pe teren si se incalzesc.

21:00 Cele doua jucatoare nu au intrat inca pe teren, asa ca meciul va incepe in jurul orelor 21:10.

20:45 Meciul Pennetta - Kvitova se termina cu victoria italiencei, care o elimina pe una dintre favorite. Meciul Halep si Azarenka va incepe in jurul orei 21:00, cele doua jucatoare vor intra pe teren pentru incalzire in urmatoarele momente.

ora 20:05 Meciul Pennetta - Kvitova a intrat la ora 20:05 in setul decisiv. Astfel, Simona Halep ar trebui sa intre pe teren undeva in jurul orelor 20:45.

Meciul este programat al doilea pe arena centrala Arthur Ashe, dupa cel dintre Kvitova si Pennetta care a inceput dupa ora 18:00.

Halep a pierdut pana acum ambele meciuri cu Azarenka.