US Open

Djokovic l-a invins pe “Calaul” lui Federer

Sursă foto: twitter.com/usopen

Novak Djokovic s-a calificat in semifinalele de la US Open dupa o victorie in trei seturi obtinuta impotriva lui John Millman.

Sarbul in varsta de 31 ani s-a impus, cu 6-3, 6-4, 6-4, eliminandu-l din competitie pe cel care runda anterioara furniza surpriza prin victoria obtinuta in fata lui Roger Federer.

De doua ori campion la US Open, Djokovic are cifre impresionante castigand toate cele 11 meciuri din sferturile de finala disputate in competitia americana de-a lungul participarilor.

Djokovic il va intalni pentru in loc in finala pe japonezul Kei Nishikori.

Caldura a reprezentat din nou un adversar aprig pentru jucatori, in setul al doilea Millman retragandu-se la vestiar pentru a-si schimba complet echipamentul din care curgea apa ca si cum ar fi iesit din dus.

Nishikori l-a invins in cinci seturi pe croatul Marin Cilic intr-o alta partida din sferturile de finala incheiata cu 2-,6 6-4, 7-6 (7-5, 4-6, 6-4, dupa patru ore si opt minute.