Jucătoarea bielorusă Aryna Sabalenka s-a impus în finala de la US Open disputată contra americancei Jessica Pegula.
Aryna Sabalenka, favorita 2 a turneului de la New York, a câștigat în două seturi, cu 7-5, 7-5, la capătul unei dispute de o oră și 54 de minute.
Primul break al meciului a fost reușit de Pegula (2-1), dar Sabalenka a dat drumul loviturilor ca din tun care au lăsat-o pe americancă fără soluții.
Sabalenka se desprindea astfel la 5-2, dar loviturile direct câștigătoare au alternat în jocul bielorusei cu erorile neforțate, astfel că Pegula era invitată să reintre în meci.
Împinsă de la spate de energiul public prezent pe arena ”Arthur Ashe” jucătoarea din SUA a reușit o secvență de trei jocuri la rând prin care anula avantajul Arynei Sabalenka.
La 5-5, Sabalenka a salvat minge de break și a trecut din nou în față pe tabelă punând presiune pe serviciul americancei.
Pegula și-a pierdut serviciul în game-ul imediat următor și primul set mergea în contul jucătoarei din Belarus.
Sabalenka a dominat începutul setului al treilea, desprinzându-se spectaculos dar nu și decisiv la 3-0.
Intrată în cea mai bună secvență a ei din această finală, Pegula a ridicat nivelul jocului său și a întors spectaculos rezultatul după o serie de cinci game-uri consecutive.
Americanca a servit pentru câștigarea setului secund la 5-4, dar nu a rezistat în schimburile brutale din spatele terenului, intrând practic în jocul adversarei.
Până la finalul meciului toate game-urile au intrat în contul Arynei Sabalenka și jucătoarea din Belarus a celebrat în cele din urmă câștigarea primului titlu la US Open.
Pentru Sabalenka este al treilea titlu major din carieră, după cele două cucerite pe hardul de la Australian Open.
Pegula, fiică de miliardar, a jucat prima ei finală din carieră și a suferit doar a doua înfrângere în ultimele 17 meciuri. Ambele au venit după confruntări cu Sabalenka.