US Open

Angelique Kerber, prima semifinalista la US Open

Numarul doi mondial Angelique Kerber s-a calificat, marti seara, in semifinalele US Open, ultimul turneu de Mare Slem al anului.

Kerber a invins-o in doua seturi pe Roberta Vinci, finalista din 2015, cu 7-5, 6-0, la capatul unui meci intins pe durata a 77 de minute.

Primul set a fost unul echilibrat cu nu mai putin de sapte break-uri, iar Vinci a servit pentru castigarea setului la 5-4.

Kerber a avut o serie impresionanta de trei game-uri la rand si a inchis primul act in favoarea sa.

La cei 33 ani ai sai Vinci nu s-a mai regasit in setul secund si a gresit mai mult cedand la zero in fata unei jucatoare care vizeaza in continuare primul loc in clasamentul mondial.

Kerber, jucatoare cu 52 de victorii in acest an, joaca in semifinale cu invingatoarea dintre Caroline Wozniacki si Anastasija Sevastova.