Turneul Campioanelor

Simona Halep se recunoaste invinsa de Elina Svitolina

In al doilea meci din Grupa Violet la Turneul Campioanelor, jucatoarea Simona Halep a fost invinsa in doua seturi de Elina Svitolina, detinatoarea trofeului.

Asa am trait: Simona Halep contra Elina Svitolina la Turneul Campioanelor

Jucatoarea din Ucraina s-a impus, cu 7-5, 6-3, la capatul unui meci dominat aproape in intregime de Svitolina.

Simona Halep a inceput foarte greu meciul, vazandu-se condusa cu 3-0. Fosta lidera mondiala a ridicat apoi nivelul si a reusit sa raspunda cu o serie pozitiva de trei game-uri la rand.

In game-ul sapte s-a jucat practic primul set, dupa ce Halep a ratat doua mingi de break.

La 5-6 Halep isi pierdea serviciul la zero, astfel ca istoria primului set era scrisa in favoarea Elinei Svitolina.

Un prim set in care erorile nefortate au inclinat pana la urma balanta, Halep gresind mai mult (21-15).

In debutul setului secund Halep a condus in premiera, scor 2-1, in urma unui break obtinut la zero.

Un avantaj de care nu a reusit sa profite, pierzandu-si serviciul in jocul imediat urmator.

Svitolina a facut apoi pasul decisiv spre victorie cu un break fara punct pierdut prin care se distanta la 5-3.

In game-ul de final Halep a ratat doua mingi de break si Svitolina a inchis partida dupa patru puncte la rand.