Turneul Campioanelor

Asa am trait Simona Halep - Karolina Pliskova pentru semifinale la Turneul Campioanelor

De la 15:00 am transmis live text in aceasta pagina meciul dintre Simona Halep si Karolina Pliskova, ultimul din faza grupelor la Turneul Campioanelor.

Turneul Campioanelor SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 0 6 4
Karolina Pliskova (CEH) 6 2 6

Vedeti aici cotele oferite de FORTUNA pentru Halep - Pliskova

SET 3, 4-6 Incredibil final de meci. Halep are 30-0, apoi pierde patru puncte la rand si la minge de meci Pliskova trimite in banda fileului si de acolo mingea cade in terenul Simonei. Atat de aproape a fost Halep de o revenire, insa totul se opreste aici. Final de turneu si de sezon pentru Simona Halep intr-un an 2019 care va ramane marcat de titlul cucerit la Wimbledon!

SET 3, 4-5 Break Simona Halep cand Pliskova a servit penrtu castigarea meciului.

SET 3, 3-5 Halep ramane in meci cu un game alb.

SET 3, 2-5 Pliskova n-are nicio problema in a-si castiga serviciul. Al cincilea game la rand pentru cehoaica.

SET 3, 2-4 Halep isi pierde la zero serviciul. Pliskova domina acum autoritar si are prima sansa la victorie.

SET 3, 2-3 Forehand castigator gasit de Pliskova prin care aceasta pune capat celui mai lung game din decisiv. Este al treilea game la rand pentru cehoaica, revenita puternic in meci.

SET 3, 2-2 Break la zero reusit de Pliskova. Cehoaica nu si-a spus nici pe departe ultimul cuvant.

SET 3, 2-1 Pliskova opreste seria de sase game-uri la rand pe care Halep le-a obtinut de la 2-2 in setul secund.

SET 3, 2-0 Halep ramane in control si domina aproape fiecare punct jucat.

SET 3, 1-0 Break pentru Simona Halep. Al cincilea game la rand pentru jucatoarea noastra.

Statistica setului 2: Pliskova a gresit mai mult (15 erori nefortate), dupa ce in primul set cehoaice comisese doar trei erori.

SET 2, 6-2 Halep inchide setul secund cu un as. Frumoasa revenirea Simonei care dovedeste ca ramane tare din punct de vedere mental.

SET 2, 5-2 Inca un break reusit de Halep si jucatoarea noastra este la un pas de a face uitat acel prim set de cosmar.

SET 2, 4-2 Halep se desprinde din nou la doua lungimi in acest set. A mai condus in debut, cu 2-0.

SET 2, 3-2 Cu un efort fabulos Halep agata o minge la fileu si revine la conducere cu break in fata.

SET 2, 2-2 Break la zero obtinut de Pliskova si tot avantajul Simonei este anulat.

SET 2, 2-1 Pliskova raspunde cu un game fabulos de serviciu adjudecat la zero.

SET 2, 2-0 Halep salveaza o minge de break si se distanteaza pe tabela. Se vede cu ochiul liber o mobilizare mai mare la reprezentanta noastra.

SET 2, 1-0 Primul game al meciului pentru Simona e un break.

Statistica primului set: Doar trei puncte castigatoare pentru Halep (11 Pliskova) si nu mai putin de 10 erori nefortate comise de Simona (3 Pliskova).

SET 1, 0-6 Inca un break in dreptul Karolinei Pliskova, jucatoare care inchide cu un rever castigator. Doar 20 de minute pentru un prim set de uitat. Cahill vine la banca si vorbeste despre un reset total.

SET 1, 0-5 Pliskova se distanteaza si mai mult pe tabela dupa un as servit la 40-15.

SET 1, 0-4 Al doilea break reusit de Pliskova. Un inceput fulger de partida cu cehoaica la carma jocului.

SET 1, 0-3 Nimic de facut pentru Simona Halep. Game la zero adjudecat de Pliskova. Ultimele doua mingi au plecat din racheta cehoaicei cu 186, respectiv 182 km/h.

SET 1, 0-2 Game de serviciu pierdut de Halep, dupa ce a avut 40-30. Pliskova a avut noroc la o minge care a lovit fileul si a cazut in terenul Simonei.

SET 1, 0-1 Pliskova isi castiga serviciul, desi la 15-0 a comis deja o dubla greseala. Un inceput agresiv din partea cehoaicei.

15:08 Simona Halep a castigat tragerea la sorti si a decis sa inceapa la primire.

Calculele sunt cat se poate de simple. Cine castiga se califica in semifinale, pierzatoarea isi face bagajele si pleaca direct in vacanta dintre sezoane.

Ambele jucatoare au inregistrat pana acum cate o victorie si o infrangere, astfel ca nu e loc de alte calcule mai complicate care sa implice setaverajul.

Victoria e cuvantul de ordine intre doua jucatoare care se cunosc atat de bine.

Simona Halep si Karolina Pliskova s-au intalnit pana acum de 10 ori, jucatoarea din Romania impunandu-se de sapte ori. Doua dintre confruntari au avut loc la Fed Cup.

In 2019 scorul intalnirilor directe este egal, 1-1. Halep a castigat la Fed Cup chiar la Pliskova acasa, in timp ce jucatoarea din Cehia s-a revansat in semifinalele de la Miami.