Turneul Campioanelor

Simona Halep iese de la Turneul Campioanelor

Simona Halep a pierdut in doua seturi partida de joi cu Dominika Cibulkova in Grupa Rosie la Turneul Campioanelor. Infrangerea in doua seturi este echivalenta cu eliminarea de la Singapore. Apasa aici pentru clasamentul din grupa sa.

Simona Halep a intalnit o opozitie puternica din partea Dominikai Cibulkova si a pierdut cu 6-3 7-6 (7-5).

Primul set a fost unul fara istoric, in care slovaca a reusit un break, fara raspuns din fata Simonei Halep.

In setul al doilea, romanca si-a mai revenit, a reusit trei breakuri, dar si-a si cedat serviciul, ajungand la tiebreak, acolo unde a pierdut cu 7-5.

Halep a venit la meci cu genunchiul bandajat si a acuzat dureri, schiopatand de multe ori.

FINAL Halep - Cibulkova 6-7 (5-7) 3-6

SET 2, TIEBREAK - 5-7

SET 2, GAME 12 - Serveste Cibulkova si duce meciul la tiebreak.

SET 2, GAME 11 - Serveste Halep. 30-30. Isi castiga serviciul si conduce cu 6-5.

SET 2, GAME 10 - Serveste Cibulkova. 15-15. 40-15. Isi face serviciul. 5-5 la game-uri.

SET 2, GAME 9 - Serveste Halep si are 30-0, dar Cibulkova revine si are minge de break! Anuleaza Halep, 40 egal. Din nou avantaj Halep, egaleaza din nou Cibulkova. Urmeaza al treilea avantaj pentru Halep, anulat, apoi Cibulkova are minge de break. Anuleaza Halep cu o venire la fileu, a ajuns in ultimul moment si a pasat-o pe slovaca! Egal! Halep are apoi avantaj, dar si-l anuleaza singura cu o dubla greseala, prima a meciului. Din nou avantaj! De data aceasta castiga si isi ia serviciul, conduce cu 5-4!

SET 2, GAME 8 - Halep castiga primul punct pe serviciul adversarei si apoi conduce cu 30-15. Halep se lupta si anuleaza o minge de game. Apoi are avantaj, dar apoi adversara ajunge sa aiba iar minge de game. Egaleaza din nou Halep si  trece in avantaj, a treia minge de break pe care o reuseste! Este 4-4.

SET 2, GAME 7 - Break facut de Cibulkova, al treilea in meci pentru ea. Conduce cu 4-3.

SET 2, GAME 6 - Al doilea brek reusit de Simona in meci. 3-3

SET 2, GAME 5 - Halep isi pierde serviciul, break Cibulkova care conduce cu 3-2.

SET 2, GAME 4 - Cibulkova isi castiga serviciul, 2-2.

SET 2, GAME 3 - Halep isi castiga serviciul si conduce pentru prima oara in meci, 2-1.

SET 2, GAME 2 -Tribunele scandeaza 'Simona, Simona!'. Dar Cibulkova este clar superioara. Prima minhge de break pentru Halep, Cibulokova trimite cu noroc pe linie si egaleaza la avantaje. Inca o minge de break pentru Halep. BREAK HALEP! :)

SET 2 GAME 1- Halep este condusa cu 40-0 pe serviciul sau, dar egaleaza si ramane in game. Cibulkova reuseste pana la urma breakul. Halep schiopateaza, nu poate juca la forma maxima.

SET 1, GAME 9 - Cibulkova isi castiga serviciul cu 40-15 si odata cu el primul set cu 6-3.

SET 1, GAME 8 - Halep isi castiga serviciul, 3-5.

SET 1, GAME 7 - Halep continua sa schioapete si nu poate face breakul, fiind condusa cu 5-2.

SET 1, GAME 6 - Halep isi castiga mai lejer serviciul, dar adversara are inca un break avans. 2-4.

SET 1, GAME 5 - Halep incepe sa puna probleme le serviciul adversarei, dar Cibulkova si-l castiga si are 4-1.

SET 1, GAME 4 - Se pare ca Halep are dureri la genunchi. 30-30 dupa un schimb de peste 20 de mingi pierdut de Halep. Cu greu Halep castiga primul sau game din meci. 3-1 pentru Cibulkova.

SET 1, GAME 3 - Cibulkova isi castiga fara drept de apel si de data aceasta serviciul si are 3-0.

SET 1, GAME 2 - Halep este concusa cu 40-0 pe serviciul sau si Cibulkova reuseste un break la zero...

SET 1, GAME 1 - Cibulokva intra hotarata in meci si isi castiga fara probleme serviciul, conducand cu 1-0.

11:10 Incepe meciul.

11:04 Meciul incepe in cateva minute. Va servi prima Cibulkova.

Cibulkova este deja eliminata dupa doua infrangeri, dar Halep are nevoie de victorie pentru a prinde un loc in semifinale.

La intalniri directe conduce Cibulkova, scor 3-2, dar Halep a castigat ultima partida in acest an in finala turneului WTA Premier Mandatory de la Madrid (6-2, 6-4).

Cibulkova n-a mai invins-o pe Halep din sferturile Australian Open, editia 2014, cand a fost un aspru 6-3, 6-0.