Turneul Campioanelor

Karolina Pliskova, prima jucatoare calificata in semifinale la Singapore. Wozniacki cu spatele la zid

Sursă foto: twitter.com/

Jucatoarea din Cehia a obtinut, joi, victoria de care avea nevoie pentru accederea in careul de asi la Turneul Campioanelor.

Pliskova a invins-o in doua seturi pe compatrioata sa Petra Kvitova, scor 6-3, 6-4, si devine prima jucatoare care iese din grupe.

Kvitova a condus cu 3-0 in setul secund, dar Pliskova a intors rezultatul in favoarea ei obtinand victoria in minimum de seturi, exact ce avea nevoie pentru calificare.

Elina Svitolina si Caroline Wozniacki se dueleaza in celalalt meci al Grupei Albe, iar jucatoarea din Ucraina are nevoie de un singur set pentru calificare.

Calcule pentru ordinea primelor doua locuri:

- Daca Svitolina castiga cu Wozniacki -> Svitolina castiga grupa, cu Pliskova pe locul doi;

- Daca Wozniacki castiga in doua seturi -> Pliskova castiga grupa, cu Wozniacki pe locul doi;

- Daca Wozniacki castiga in trei seturi -> Pliskova castiga grupa, cu Svitolina pe locul doi.