Surpriza: Maria Sharapova iese de la Montreal

Maria Sharapova nu a inceput bine partea sezonului de tenis rezervat peste Ocean suprafetelor hard. Rusoaica, invingatoare la Roland Garros, a fost eliminata joi seara in turul 3 de Carla Suarez Navarro.

Carla Suarez Navarro a fost autoarea celei mai mari surprize din acest an a turneului Rogers Cup. Ea a eliminat-o pe favorita numarul 4, Maria Sharapova, cu 6-2 4-6 6-2.

Spanioloaica a luat fara probleme primul set, iar in al doilea a condus cu 4-2, numai ca Sharapova a revenit in stilul caracteristic.

Setul al treilea a insemnat o revenire pe lina de plutre a lui Navarro, care a repetat reteta de succes in pruma mansa si a castigat cu 6-2. Meciul s-a incheiat cu o eroare nefortata a Sharapovei, o lovitura de rever in fileu.

Rusoaica a comis nu mai putin de 49 de erori nefortate in aceasta partida si nu ii putem ura decat "la mai mare" si sa continue si la Cincinnati, acolo unde intra de luni si Simona Halep.