Sorana Cirstea sparge gheata la Roland Garros

Sursă foto: twitter.com

Prima jucatoare din Romania calificata in turul doi la editia din acest an a Roland Garros este Sorana Cirstea.

Aceasta s-a impus de o maniera categorica in fata chinezoaicei Shuai Peng, cu 6-3, 6-1, dupa un meci pe care l-a controlat de la un capat la altul.

Cirstea a condus in permanenta si n-a lasat-o sa respire pe Shuai Peng, singurele momente in care chinezoaica a dat semne de viata pe teren fiind de la 4-0 la 4-2 in primul set, cand a recuperat un break.

Extrem de agresiva in joc, Cirstea si-a tinut adversara la respect si merge in turul doi unde va juca impotriva ibericei Carla Suarez Navarro care a invins-o pe Maria Sakkari din Grecia, cu 6-4, 6-2.

Sorana Cirstea are un sfert de finala la Roland Garros in 2009.

SET 2, 6-1 Cirstea inchide meciul in mai putin de o ora si este prima jucatoare din Romania calificata in turul doi.

SET 2, 5-1 Cirstea la un singur game de victorie dupa un game castigat la zero.

SET 2, 4-1 Peng scapa mingea afara si dupa un sfert de ora de la startul setului secund Cirstea isi trece in cont al doilea break.

SET 2, 3-1 Game la zero reusit de Cirstea pe propriul serviciu.

SET 2, 1-0 Greseste Peng si Cirstea incepe actul secund cu un break.

SET 1, 6-3 Cirstea inchide primul set cu un rever castigator in lung de linie. Un set dominat pana la 4-0 de Sorana, dupa care chinezoaica a dat semne puternice de revenire.

SET 1, 4-1 Moment de relaxare pentru Sorana. Aceasta comite doua duble greseli si Peng pune primul game pe tabela cu un break.

SET 1, 4-0 Inca un break reusit de Cirstea, iar acest prim set in mod normal n-are cum sa mai fie ratat.

SET 1, 3-0 Cirstea isi castiga serviciul si dupa 11 minute are un avantaj consistent pe tabela.

SET 1, 2-0 Retur in forta si Cirstea rupe echilibrul devreme cu break.

SET 1, 1-0 Cirstea revine de la 15-40 si castiga primul game al meciului.

12:10 A inceput meciul cu Sorana la serviciu. Jucatoarea noastra a salvat deja o prima minge de break.