Sorana Cirstea eliminata in sferturi la Shenzhen

Sursă foto: twitter.com/HobartTennis

Jucatoarea Sorana Cirstea a avut in mana meciul cu Alison Riske, dar in cele din urma a parasit terenul invinsa de sportiva americana, vineri, in sferturi la Shenzhen Open.

Riske, a 62-a jucatoare a lumii, a transat disputa dupa doua seturi, cu 7-5, 6-1.

Un meci de o ora si 52 de minute pe care Cirstea l-a controlat autoritar pana la un punct.

Jucatoarea din tara noastra a inceput partida cum nu se poate mai bine, conducand cu 3-0, 4-1 si 5-3.

Cirstea a servit pentru castigarea primului set, la 5-3, dupa ce obtinuse un break la zero, dar nu a reusit sa pastreze avantajul serviciului.

Riske a reusit o serie de patru game-uri la rand, intorcand neverosimil soarta primului set, revenire care avea sa cantareasca decisiv in economia meciului.

Cirstea a acuzat pierderea primului set si in actul al doilea n-a mai contat pe teren.

Intr-o alta partida din sferturi, Aryna Sabalenka a eliminat-o pe Maria Sharapova, dupa ce fosta lidera mondiala s-a retras la 6-1, 4-2 in favoarea adversarei acuzand probleme la piciorul stang. Inca de la inceput Masha a intrat pe teren cu un bandaj urias.