Simona Halep, zdrobita de Garbine Muguruza in finala de la Cincinnati

Sursă foto: twitter.com/CincyTennis

Pentru a treia oara aflata in fata obtinerii primului loc in clasamentul mondial, Simona Halep a fost invinsa fara drept de apel de Garbine Muguruza in finala turneului de la Cincinnati, cu 6-1, 6-0. Meciul a fost live text aici.

Un scor sever care reflecta intocmai realitatea din teren, unde jocul a curs practic intr-o singura directie.

Halep a facut figuratie in aceasta a doua finala pe care a disputat-o la Cincinnati si n-a reusit niciun moment sa se ridice la nivelul adversarei.

Primul set a fost transat de Muguruza dupa 23 de minute, timp in care Halep n-a avut nici macar o sansa de a castiga pe serviciul advers.

Nici macar prezenta lui Darren Cahill la banca n-a mai scos-o pe Halep de aceasta data din tunelul neputintei si punct dupa punct meciul a curs spre un deznodamant aspru.

O infrangere in mai putin de o ora cum rar am vazut la Simona Halep dupa inceputul ascensiunii spre varful ierarhiei mondiale in urma cu patru ani.

Halep ramane pe locul doi mondial, pozitie de pe care va aborda ultimul turneu de Mare Slem al anului, US Open, care debuteaza peste opt zile la New York.

Iata ce a spus Halep dupa primirea trofeului acordat finalistei de la Cincinnati: