Simona Halep paraseste turneul de la Roma dupa primul meci

Pentru a doua oara in acest an cehoaica Marketa Vondrousova si scurtele ei la fileu au rapus-o pe Simona Halep.

S-a intamplat prima data la Indian Wells si scenariul s-a repetat in turul doi la Roma, acolo unde Vondrousova a revenit de la set pierdut impunandu-se, cu 2-6, 7-5, 6-3.

Simona Halep a controlat primul set, pe care l-a si castigat de o maniera autoritara.

In setul al doilea Vondrousova a inceput mai bine si a condus cu 2-0, dupa care Halep a egalat scorul (2-2), dar in permanenta s-a aflat in urmarirea adversarei pe tabela de marcaj.

Halep si-a pierdut serviciul la 5-6, iar setul secund intra in contul jucatoarei din Cehia.

In setul decisiv Halep a acuzat o problema musculara la piciorul drept si a fost aproape sa abandoneze. Dupa o discutie cu antrenorul Daniel Dobre a decis sa continue, dar deplasarea in teren nu a fost una stralucita.

Vondrousova a facut break-ul distantandu-se la 5-3, dupa care a inchis meciul pe serviciu.

Pentru Halep ar fi urmat oricum si un al doilea meci joi la Roma, iar in situatia problemei medicale este putin probabil ca ar fi revenit pe teren.

“Risti sa stai o saptamana”, i-a spus Dobre la ultima vinere pe teren.