Simona Halep o invinge pe Johanna Konta pentru un loc in turul 3 la Madrid

Simona Halep a invins-o pe Johanna Konta, cu 7-5, 6-1, marti la pranz, intr-un meci din turul 2 la Madrid.

Inceputul meciului a fost dominat de Johanna Konta cu un joc agresiv care i-a pus mari probleme Simonei Halep.

Fosta lidera mondiala a condus cu 1-0, pentru ca apoi Konta sa preia initiativa in urma unui break.

Simona Halep a intors scorul de la 3-4 la 5-4 si a ratat doua sanse de set pe serviciul advers.

Asa am trait Simona Halep - Johanna Konta in turul doi la Madrid

S-a facut 5-5 moment in care jucatoarea din tara a salvat nu mai putin de trei sanse de break ale adversarei.

La 6-5 Konta a servit sub presiune si, dupa alte doua mingi de set ratate, Halep a inchis in cele din urma game-ul dupa aproape zece minute.

Un prim set de o ora in care diferenta a fost facuta de raportul erorilor nefortate, 11-24.

Setul secund a inceput cum nu se poate mai bine pentru Halep, care dupa un prim game adjudecat rapid s-a impus apoi la zero pe serviciul advers pentru 2-0.

Scorul a ajuns la 4-0, moment in care Konta a recuperat un break, dar acela avea sa fie singurul game reusit de britanica in setul secund.

Halep a inchis meciul pe propriul serviciu, la 6-1, dupa ce reusise anterior un nou break.

“A fost un meci dificil, pentru ca ea are multa incredere. Am gasit ritmul potrivit in setul secund si am stiut cum sa joc”, a declarat Simona Halep.

“Ma simt mult mai bine. Nu sunt chiar la suta la suta, dar incerc sa stau linistita pentru ca simt jocul si ma simt bine pe tere”, a adaugat Halep.

Urmatoarea adversara pentru Simona Halep este slovaca Viktoria Kuzmova, locul 46 mondial. Cele doua nu s-au mai intalnit pana acum.