GAME cu GAME MIAMI OPEN: Simona Halep in optimi la Miami cu Flavia Pennetta

Simona Halep a jucat marti dimineata, de la ora 4:00, in optimile de finala ale turneului de la Miami. Meciul a fost live text in aceasta pagina.

FINAL Halep - Pennetta 6-3, 7-5. Halep joaca in sferturi, miercuri, cu Sloane Stephens din SUA.

5:48 SET 2 7-5 Final de meci cu Simona Halep castigand autoritar cu o lovitura in diagonala de toata frumusetea.

5:40 SET 2 6-5 Simona ridica publicul in picioare si castiga la zero pe serviciul italiencei. Pennetta a deraiat pur si simplu dupa ce a avut 5-2, dar nu pentru ca ar fi gresit ea prea mult, ci pentru ca Halep a ridicat nivelul jocului foarte sus. Un meci senzational facut de Halep pana acum, entuziasmant.

5:38 SET 2 5-5 Halep revine senzational la 5-5 dupa trei game-uri la rand. A fost joc la zero pe propriul serviciu pentru jucatoarea noastra.

5:35 SET 2 4-5 Nervi de otel la Simona Halep. Aceasta rezista intr-un game extrem de tensionat si reuseste break-ul. Centralul Kader Nouni a avut meritul de a interveni peste un arbitru de linie si a corectat decizia eronata a acestuia oferind un punct corect pentru Simona. Pennetta isi iese din pepeni dupa ce din tribuna s-a auzit un "asta e" la o lovitura a Simonei.

5:29 SET 2 3-5 Halep ramane in acest set cu un game solid pe propriul serviciu.

5:25 SET 2 2-5 Halep trimite cu forehand-ul in fileu si Pennetta se desprinde la trei game-uri in fata dupa o serie halucinanta de break-uri.

5:22 SET 2 2-4 Doua duble greseli la rand comise de Halep si aceasta cedeaza al treilea break la rand. Au fost cinci break-uri consecutive in acest set al doilea.

5:16 SET 2 2-3 Nici Halep nu renunta la lupta si obtine la randul sau al doilea break prin care strange din nou scorul.

5:13 SET 2 1-3 Inca un break in acest debut de set secund, al treilea consecutiv si al doilea reusit de italianca.

5:07 SET 2 1-2 Halep pune presiune pe adversara cu un joc agresiv de retur si o pedepseste pe Flavia Pennetta cu un forehand castigator in diagonala. Re-break Halep.

5:03 SET 2 0-2 Break la zero reusit de Pennetta si aceasta profita de inmultirea erorilor la Halep.

STATISTICA primului set:

5:00 SET 2 0-1 Mai multe erori nefortate comise de Halep si jucatoarea noastra da usor cu racheta de pamant in semn de nemultumire.

4:56 SET 1 6-3 Simona rezista atacurilor furioase din partea italiencei si castiga primul set la capatul unui schimb lung in care a tinut bine mingea in teren. Este de departe cel mai bun set al Simonei Halep din acest turneu si chiar din acest an, un set care ne aminteste de Simona Halep dominatoarea din 2013 si 2014.

4:53 SET 1 5-3 Pennetta ramane in set cu un game solid de serviciu, dar Halep va avea prima sansa la inchiderea primului set.

4:48 SET 1 5-2 Comite si Halep o dubla greseala, a doua in meci, dar o face la 40-0. Simona gaseste forehand-ul castigator in lung de linie si se apropie la un singur game de castigarea primului set. Pennetta isi cheama antrenorul.

4:45 SET 1 4-2 Dubla greseala comisa de Pennetta si Halep are doua mingi de break. Simona rateaza prima minge, dar urca la fileu la urmatorul punct si cu dreapta o surprinde pe Flavia cu un contre pied. Break Halep.

4:39 SET 1 3-2 Game la zero castigat de Halep pe propriul serviciu. A fost cel mai rapid game al meciului.

4:37 SET 1 2-2 Inca un raliu castigat de Halep dupa ce la un moment s-a aflat in defensiva totala (40-40). Halep ajunge la minge de break, dar trimite in fileu si game-ul se prelungeste. Meciul are un nivel foarte ridicat, iar Simona face de departe cel mai bun joc al sau la Miami Open. Pennetta raspunde cu o lovitura in coltul terenului dupa o diagonala excelenta gasita de Halep.

4:29 SET 1 2-1 Prima minge de break salvata de Halep in acest meci. Simona o obliga pe italianca sa loveasca din alergare si aceasta greseste.

4:22 SET 1 1-1 Halep revine de la 0-40 la 30-40, dar greseste cu reverul si italianca obtine primul sau game.

4:19 SET 1 1-0 Meciul incepe exploziv, cu lovituri in forta, de atac, de ambele parti. Halep a castigat doua schimburi lungi si deschide meciul cu un prim game solid.

4:15 Incepe meciul cu Halep la serviciu. Italiana a ales sa primeasca.

Pentru un loc in sferturile de finala Simona Halep va juca la Miami Open impotriva unei alte jucatoare din Italia, Flavia Pennetta.

Flavia Pennetta a invins-o in turul 3 pe Victoria Azarenka, cu 7-6, (5), 7-6 (6), dupa un meci de peste doua ore si este urmatoarea adversara a Simonei Halep.

Halep a jucat de trei ori cu Pennetta si a pierdut de fiecare data, in 2010 la Marbella (6-4, 7-6), in 2013 la Bastad (4-6, 7-5, 2-0 abandon) si la US Open (6-2, 7-6).