Simona Halep invinsa categoric in finala de la Roma

Sursă foto: twitter.com/inteBNLditalia

Simona Halep a facut un simplu act de prezenta, duminica, in finala turneului WTA de la Roma.

Asa am trait Simona Halep contra Elina Svitolina in finala de la Roma

La o zi dupa victoria obtinuta in fata Mariei Sharapova, meci la finalul caruia Halep s-a bucurat asa cum n-am mai vazut-o pana acum, jucatoarea din Romania a pierdut de o maniera categorica meciul pentur titlu cu Elina Svitolina.

Jucatoarea din Ucraina s-a impus de o maniera categorica, in putin peste o ora, cu 6-0, 6-4.

In primul set Halep nici n-a fost pe teren, cel putin nu cu mintea, pierzand autoritar in doar 19 minute.

Setul al doilea a fost unul in care lidera mondiala a dat semne de viata in joc, dar in afara primului game (1-0), n-a reusit in niciun moment sa puna macar probleme adversarei.

La un moment dat Halep chiar a solicitat interventia fizioterapeutului, acuzand o durere in zona lombara, pentru care a mers la vestiare in vederea tratamentului local.

Lucrurile nu s-au indreptat la reluarea jocului in ceea ce priveste evolutia Simonei si aceasta a pierdut partida inainte de a o fi inceput cu adevarat, daca putem spune asa.