Simona Halep in turul doi la Madrid. Adversara a revenit de la 1-5 in setul secund

In primul ei meci la Madrid dupa o pauza de doi ani de la finala disputata in 2018 cu Kiki Bertens, jucatoarea Simona Halep a avut parte de un meci pe care si l-a facut singura greu.

Simona Halep s-a impus in cele din urma in fata Sarei Sarribes Tormo din Spania, cu 6-0, 7-5.

Aceasta dupa ce Halep a condus cu 5-1 in setul secund si a ratat doua mingi de meci consecutive pe serviciul advers la 5-3 pe serviciul adversarei.

La 5-4 Halep a aratat semne de nervozitate pe un fond accentuat de revenire al adversarei.

Dupa o ora si 23 de minute Halep a reusit sa inchida meciul si sa opreasca avantul luat de Sorribers Tormo.

Cele doua se mai intalnisera o singura data, in 2020, la Roland Garros, cand Halep a castigat cu 6-4, 6-0.

In turul doi Halep o va intalni pe chinezoaica Saisai Zheng, locul 57 mondial.

Reactia Simonei

“A fost un meci bun, desi in finalul setului secund probabil n-am fost suficient de concentrata. Si ea a revenit puternic.

“Sunt fericita sa fiu din nou la Madrid. Nu ma concentrez pe obiective acum. Ma concentrez doar pe modul in care joc. Iau meci cu meci si sper sa castig cateva”, a declarat Simona Halep.

Begu si Cristea, eliminate

Jucatoarele Irina Begu si Sorana Cirstea au parasit competitia de simplu, vineri, in primul tur.

Irina Begu a fost invinsa Daria Kasatkina, cu 4-6, 6-4, 7-6 (1), dupa ce a revenit in setul decisiv de la 2-5.

Beneficiara a unui wild card, Sorana Cirstea a cedat in doua seturi in fata americancei Jessica Pegula.