Simona Halep in sferturi la Praga dupa un meci de lupta

Calificare in sferturile de finala de la Praga pentru Simona Halep dupa un nou meci de trei seturi.

Principala favorita a turneului WTA din capitala Cehiei a invins-o pe Barbora Krejcikova, a 118-a jucatoare a lumii, dupa ce a revenit de la set pierdut, cu cu 3-6, 7-5, 6-2.

In setul al doilea, Halep s-a vazut egalata dupa ce a condus cu 5-2. In cele din urma a reusit sa trimita meciul in decisiv, un set al treilea pe care l-a inceput dupa ce a primit ingrijiri medicale pentru o problema la umar.

Halep joaca, vineri, in sferturile de finala contra polonezei Magdalena Frech, 174 WTA, o jucatoare ajunsa pe tabloul de la Praga din postura de “lucky loser” in calificari.

Frech a invins-o in optimi pe olandeza Arantxa Rus, cu 6-3, 2-6, 6-4.

Halep si Frech n-au mai jucat niciodata una impotriva celeilalte pana acum.

“Ea a jucat foarte bine si mi-a fost greu sa-mi gasesc ritmul. Cred ca la final am reusit sa-l gasesc si fost bine.

“Nu simt foarte bine serviciul, dar voi continua sa ma antrenez. Am avut ceva probleme la umar, am simtit muschiul foarte contractat. Aveam nevoie de acea pauza si chiar m-a ajutat.

“Va fi ceva nou, n-am mai jucat impotriva ei. Cred ca voi avea un meci dificil”, a declarat Simona Halep dupa victoria cu Barbora Krejcikova in 2 ore si cinci minute.