Simona Halep in semifinale la Toronto fara set pierdut

In primul sfert de finala programat la turneul WTA de la Toronto, Simona Halep a invins-o pentru a patra oara in cariera pe Cori Gauff din Statele Unite, cu 6-4, 7-6 (2).

Un break a facut diferenta in primul set, pentru ca in actul al doilea Gauff sa revina de la 3-5 la 5-5, fortand in cele din urma tiebreak-ul.

De doua ori a servit fara succes Halep pentru inchiderea meciului, dupa ce reusise break-uri, dar serviciul s-a dovedit mai degraba un adversar decat un ajutor pentru Simona.

Asa am trait Simona Halep - Cori Gauff in sferturi la Toronto

“Coco este o jucatoare incredibila, e greu de jucat impotriva ei. Conditiile au fost dificile, cu vant, dar am luptat pana la final.

“Si-a imbunatatit mult jocul de serviciu, serveste foarte puternic si e greu sa dai mingea inapoi. A trebuit sa muncesc punct dupa punct si sa raman concentrata”, a declarat Halep dupa meciul cu Gauff.

O partida in care fosta lidera mondiala a comis nu mai putin de opt duble greseli.

La capitolul puncte direct castigatoare cele doua au fost la egalitate (21-21), in timp ce Gauff a adunat mai multe erori nefortate (38-30).

Sapte puncte au facut diferenta la total pe durata meciului de o ora si 47 de minute.

Halep va juca in semifinale cu invingatoarea dintre Jessica Pegula (SUA), favorita 7, si Yulia Putintseva (Kazahstan).