Simona Halep in semifinale la Linz. A revenit de la set pierdut si 1-3 in setul doi cu Jasmine Paolini

Cap de serie numarul 2 la turneul de la Linz, Simona Halep a intors spectaculos rezultatul meciului cu Jasmine Paolini din sferturile de finala, impunandu-se in final cu 4-6, 7-5, 6-0.

De doua ori si-a pierdut Simona Halep serviciul in primul set, unul in care a fost condusa in permanenta (0-3, 1-4, 2-5).

Setul secund a inceput cu break obtinut de Halep, dar fosta lidera mondiala si-a pierdut serviciul la zero in game-ul imediat urmator.

Paoloni a preluat conducerea dupa un nou break (3-1), conducand in permanenta pana a ajuns la un game de castigarea meciului (5-4).

La 4-4 italianca a salvat doua mingi de break.

Halep a fortat pe final de set si a incheiat cu doua game-uri consecutive adjudecate la zero.

Setul decisiv a fost la discretia lui Halep, adversara ei platind tribut efortului lasat pe teren in primul set.

Practic de la 5-4 in setul secund Paolini n-a mai obtinut niciun game pana la finalul meciului.

Halep a incheiat meciul cu o serie de noua game-uri consecutive si asteapta rezultatul partidei dintre Jaqueline Cristian si Veronica Kudermetova pentru a-si afla adversara din semifinale.