Simona Halep eliminata in turul 3 la Madrid Open

Aventura pentru Simona Halep la turneul organizat de Ion Tiriac la Madrid s-a incheiat in faza turului al treilea.

A treia favorita la castigarea turneului spaniol a fost invinsa de Elise Mertens din Belgia, cap de serie 13, cu 6-4, 5-7, 5-7.

Un meci extrem de disputat si care s-a incheiat dupa doua ore si 34 de minute, timp in care Halep si-a pierdut de opt ori serviciul.

Dubla campioana la Madrid, Simona Halep a reusit un numar aproape dublu de puncte direct castigatoare (40-23), dar a comis si mai multe erori nefortate (48-35).

Halep a obtinut sapte break-uri din zece oportunitati, dar n-a reusit sa profite de sansele avute.

La 4-3 in setul secund Halep a avut sansa distantarii pe tabela, insa n-a reusit sa acopere break-ul cu un game castigat pe propriul serviciu.

Scenariul s-a repetat in decisiv, cand Halep a condus cu 2-1 si 4-3 de fiecare data cu break in fata.

Mertens obtine a doua victorie in sase meciuri cu Halep si prima obtinuta pe zgura.

Pana acum Halep avea 3-0 contra lui Mertens pe cea mai lenta suprafata din circuit.

Mertens, invinsa recent in finala de la Istanbul de Sorana Cirstea, o va intalni in sferturi pe invingatoarea meciului Aryna Sabalenka – Jessica Pegula.