Simona Halep, eliminata in turul 2 la Roma

Pentru Simona Halep participarea la turneul WTA 1000 de la Roma a luat sfarsit, miercuri seara, in faza turului secund.

Americanca Danielle Collins, favorita numarul 7, a eliminat-o pe Simona Halep, cu 7-6 (1), 6-3.

Un meci in care finalista de la Australian Open a jucat super ofensiv. Halep a comis doar patru erori nefortate tot meciul, in timp ce Collins a adunat 27 de erori neprovocate.

Primul set a avut o durata de 81 de minute, halep revenind de la 2-4 pentru a conduce in premiera la 6-5.

La acest scor fosta lidera mondiala a servit pentru set, dar si-a pierdut serviciul la zero.

Setul secund a fost la discretia lui Collins, aceasta conducand cu 4-0 si 5-1, inainte ca Halep sa recupereze un break.

Meciul s-a incheiat dupa un nou game de serviciu pierdut de Halep.