Simona Halep, eliminata in optimi la Cincinnati. Un ultim game greu de explicat

Sursă foto: twitter.com/CincyTennis

Jucatoarea Simona Halep a parasit, joi noapte, turneul WTA de la Cincinnati in faza optimilor de finala.

Halep a pierdut doar pentru a doua oara in sapte meciuri contra americancei Madison Keys.

Aceasta s-a impus cu 6-1, 3-6, 7-5, dupa un nou meci in care Halep a avut probleme in a-si gasi ritmul optim pe teren.

Primul set n-a avut istoric si a fost transat de Keys dup 23 de minute cu un voleu castigator din apropierea fileului.

Setul doi a gasit-o pe Halep cu un nivel al tenisului mult mai bun. Fosta lidera mondiala a castigat de trei ori pe serviciul adversarei, reusind in cele din urma sa impinga meciul in decisiv.

Keys a inceput mai bine setul al treilea si a condus cu 3-0 la adapostul unui break.

Halep a revenit si a anulat avantajul americancei dupa sase game-uri (3-3), sa se mearga apoi cap la cap pana spre un tiebreak hotarator.

La 5-4 Keys avea sa rateze o prima minge de meci, dupa care Halep si-a pierdut inexplicabil serviciu la 5-6 si 40-0.