Asa am trait Simona Halep - Ekaterina Alexandrova

Simona Halep a intalnit-o pe rusoaica Ekaterina Alexandrova in sferturile de finala la Stuttgart, turneu WTA 500.

FINAL Halep - Alexandrova 6-1, 6-4

SET, 2, 6-4 Halep inchide meciul nu inainte de a fi salvat patru mingi de break.

SET 2, 5-4 Break Halep! Jucatoarea noastra va servi pentru calificarea in semifinale.

SET 2, 4-4 Halep isi pierde serviciul dupa un game extrem de disputat in care a comis mai multe erori nefortate.

SET 2, 4-3 Alexandrova mentine suspansul. Forehand castigator in diagonala pentru un game decis in prelungiri. Halep a revenit de la 15-40.

SET 2, 3-2 Forteaza Simona si obtine break-ul. Alexandrova a condus 30-15 in acest game.

SET 2, 2-2 Halep serveste impecabil si inchide game-ul la zero cu un as.

SET 2, 1-1 Dubla greseala comisa de Halep comisa la 30-40. Primul break al meciului obtinut de Alexandrova.

SET 2, 1-0 Break pentru Halep in debutul setului secund. Un game in care Alexandrova a condus cu 30-0.

SET 1, 6-1 Halep inchide primul set pe serviciu.

9-1 puncte direct castigatoare
2-14 erori nefortate
2/5 - 0/0 break-uri

SET 1, 5-0 Nimic nu merge in jocul rusoaicei si Halep mai pune un game pe tabela. Cinci game-uri adjudecate in doar 14 minute.

SET 1, 4-0 Al doilea break reusit de Halep. Aceasta controleaza autoritar disputa pana acum.

SET 1, 3-0 Inceput perfect de meci pentru Halep, cu un break si doua game-uri fara punct pierdut pe propriul serviciu.

21:01 Incepe meciul cu Alexandrova la serviciu.

Ekaterina Alexandrova ocupa locul 34 in clasamentul mondial.

Rusoaica a invins-o in turul secund pe Belinda Bencic din Elvetia, a 8-a favorita, cu 6-1, 7-5.

Va fi a patra confruntare intre Simona Halep si Ekaterina Alexandrova.

Jucatoarea din Rusia s-a impus in ultimele doua dispute directe, la Beijing in 2019 si cel mai recent la Gipsland Trophy de la Melbourne in acest an.

Singura victorie obtinuta de Halep dateaza din 2019 la turneul de la Cincinnati.