Asa am trait Simona Halep - Anastasia Pavlyuchenkova

Dupa mai bine de o luna de la ultimul meci oficial, Simona Halep si-a facut revenirea in circuit la turneul WTA de la Montreal.

FINAL Halep - Pavlyuchenkova 7-6 (9), 4-6, 7-5

SET 3, 7-5 Dupa trei ore si sapte minute Halep castiga meciul si se califica in turul 3.

SET 3, 6-5 Game la zero reusit de Halep pe propriul serviciu.

SET 3, 5-4 Pentru prima data in acest set decisiv Halep trece la conducere.

SET 3, 4-4 Halep se apara formidabil si reuseste break-ul mult asteptat.

SET 3, 0-1 Serviciul o tradeaza din nou pe Halep. Break Pavlyuchenkova! In pauza dintre seturi Halep a solicitat interventia medicului pentru o problema la talpa piciorului drept.

SET 2, 4-6 Halep se vede dominata si Pavlyuchenkova castiga setul cu o lovitura castigatoare de forehand. Avem asadar set hotarator in acest meci inceput in urma cu aproape 24 de ore.

SET 2, 4-5 Pavlyuchenkova reuseste break-ul si va servi pentru trimiterea meciului in decisiv.

SET 2, 4-3 Halep merge pe sarma si salveaza din nou minge de break.

SET 2, 3-2 Minge de break salvata de Halep dupa cel mai spectaculos punct al meciului. Darren Cahill coboara la banca pentru sfaturi.

SET 2, 2-1 Halep isi castiga cu emotii al doilea game de serviciu din acest act secund.

20:42 Incepe setul secund cu Halep la serviciu.

SET 1, 7-6 Halep se impune dupa un tiebreak extrem de disputat. Trei mingi de meci a ratat Halep, doua pe propriul serviciu, inainte de a castiga setul. Pavlyuchenkova a ratat la randul sau doua sanse de a inclina balanta in favoarea sa.

SET 1, 6-6 Rebreak Pavlyuchenkova si primul set va fi decis la tie-break.

SET 1, 6-5 Break reusit de Halep dupa un game cu cinci egalitati. Lidera mondiala va servi pentru adjudecarea setului inaugural.

SET 1, 4-4 Halep incepe in forta cu game la zero pe propriul serviciu. Un game inchis cu rever castigator in diagonala.

20:02 Incepe meciul cu Halep la serviciu. Partida se reia de la 4-3 pentru Pavlyuchenkova.

19:55 Cele doua jucatoare au intrat pe teren la incalzire.

UPDATE: Partida va fi reluata joi nu inainte de ora 19:30.

2:19 Meciul este oficial suspendat din cauza ploii. Jucatoarele se retrag la vestiare.

SET 1, 3-4 Pavlyuchenkova isi castiga game-ul de serviciu si revine la conducere. Partida este apoi intrerupta din cauza picaturilor de ploaie care isi fac aparitia.

SET 1, 3-3 Pentru prima data in acest meci Halep isi castiga game-ul de serviciu.

SET 1, 2-3 Break luat inapoi de Halep, moment in care Darren Cahill coboara la banca pentru primele sfaturi.

SET 1, 1-3 Halep nu-si gaseste ritmul la serviciu, comite o noua dubla greseala, a doua in acest meci, si un nou break intra in contul rusoaicei.

SET 1, 1-2 Break recuperat de Halep cu un break la zero.

SET 1, 0-2 Halep isi pierde serviciul. Un break reusit de Pavlyuchenkova din a cincea incercare cu un retur pe lung de linie.

1:40 Incepe meciul cu Pavlyuchenkova la serviciu.

Lidera a ierarhiei mondiale pentru a 40-a saptamana, Halep a avut primul tur liber la Rogers Cup, iar miercuri noapte o va intalni pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova. Meciul este programat nu inainte de ora locala 18:30 (n.r. - 1:30 in Romania).

Halep si Pavlyuchenkova s-au mai intalnit de sapte ori pana acum, toate intalnirile fiind castigate de jucatoarea noastra.

Ultima intalnire a celor doua a avut loc la Roma in 2017, pe zgura. A fost doar al doilea meci in care Pavlyuchenkova i-a luat set lui Halep in cele sapte intalniri.