Simona Halep, calificare fara emotii in sferturi la Melbourne. Irina Begu continua si ea dupa un meci nebun!

Pentru a doua oara in cariera Simona Halep a invins-o pe Laura Siegemund din Germania.

Principala favorita la castigarea turneului Gippsland Trophy de la Melbourne, Simona Halep a trecut de jucatoarea clasata pe locul 101 mondial cu 6-2, 6-4.

Un meci controlat de Halep care a inceput in forta si s-a distantat la 4-0 in primul set cu doua break-uri in fata.

Siegemund a inceput setul al doilea cu break, insa Halep a recuperat rapid game-ul pierdut (1-1).

Pana la 4-4 Halep a alergat de fiecare data dupa egalare, pentru ca in game-ul noua sa obtina break-ul decisiv pentru transarea disputei.

Simona Halep va juca in sferturi cu Ekaterina Alexandrova din Rusia, a 9-a favorita.

Alexandrova a trecut de poloneza Iga Swiatek dupa un meci de doua seturi.

Swiatek e campioana de la Roland Garros si jucatoarea care o elimina pe Halep la Grand Slam-ul din capitala Frantei.

In sferturile de finala a ajuns si Irina Begu, jucatoare care a eliminat-o pe britanica Johanna Konta, a 5-a favorita, cu 4-6, 7-6 (12-10), 7-6 (7-4).

Begu joaca in sferturi cu japoneza Naomi Osaka, favorita numarul 2.