Roland Garros

Simona Halep o invinge pe Irina Begu pentru un loc in turul 3 la Roland Garros

Principala favorita Simona Halep s-a impus in doua seturi in fata Irinei Begu, prietena si colega din echipa de Fed Cup a Romaniei.

O victorie obtinuta cu 6-3, 6-4, dupa o ora si 23 de minute de joc pe arena Suzanne Lenglen.

Simona Halep a inceput mai bine meciul, distantandu-se rapid la 4-1 pe tabela.

Un singur punct a cedat Halep in primele trei game-uri pe propriul serviciu.

Dupa ce a salvat minge de break la 4-1, Begu a castigat pe serviciul lui Halep si a strans scorul la 4-3 in cel mai bun moment al sau din primul set.

Halep a facut pasul in fata agresiv obtinand break-ul (5-3), dupa care a inchis primul set cu un game solid pe propriul serviciu.

Begu a condus in premiera in debutul setului secund, apoi s-a mai aflat in fata la 3-2 si 4-3.

A urmat un game alb de serviciu pentru Halep (4-4), pentru ca in jocul urmator numarul 2 mondial a fortat break-ul.

Halep avea sa inchida meciul cu un forehand castigator in lung de linie.

In turul urmator Halep o va intalni pe americanca Amanda Anisimova, cea in fata careia pierdea in urma cu un an chiar la Roland Garros din postura de detinatoare a titlului.

Asa am trait Simona Halep - Irina Begu in turul 2 la Roland Garros

Simona Halep, reactia dupa victoria din turul 2

"Ea a jucat cu adevarat bine, a servit puternic. Ma bucur ca am castigat acest meci in doua seturi. E placut sa joc aici, deja ma gandesc la turul urmator.

Despre meciul cu Amanda Anisimova

“Am jucat anul trecut aici si am pierdut. Sper sa joc mai bine ca atunci, sa lupt pentru sansa mea. Vreau sa castig meciul, dar cel mai important e ca sunt aici si ma simt bine”, a spus Halep la interviul acordat pe teren lui Marion Bartoli.