Roland Garros

Simona Halep o elimina pe Andrea Petkovic si ajunge in optimi la Roland Garros

Sursă foto: twitter.com

Un meci pe care Simona Halep l-a castigat in doua seturi, cu 7-5, 6-0, dar care s-a jucat practic doar in primul set.

Petkovic a inceput extrem de agresiv si a condus cu 2-0, dupa un prim game de serviciu intins pe durata a 10 minute si urmat apoi de un break.

Halep a revenit la doi pe tabela si apoi avea sa preia conducerea in premiera cu break, scor 5-4.

Jucatoarea noastra a servit pentru castigarea setului, dar Petkovic si-a luat repede break-ul inapoi trimitand setul in prelungiri.

Halep trecea din nou la conducere si de aceasta data, din a doua incercare, castiga setul dupa aproape o ora de joc.

In primul game al setului secund lidera mondiala a reusit break-ul, iar Petkovic s-a accidentat la genunchiul drept dupa un sprint pe linia din spatele terenului.

Timeout medical solicitat de Petkovic pentru ingrijiri medicale chiar la nivelul terenului, insa la revenire aceasta n-a mai reusit sa faca fata ritmului si a ramas pe teren doar ca act de prezenta.

Meciul a curs intr-un singur ritm si pentru Halep a fost o simpla formalitate sa inchida meciul.

Pentru Simona Halep urmeaza in optimi belgianca Elise Mertens.