Asa am trait Simona Halep in primul tur la Roland Garros

Campioana la Roland Garros in 2018, Simona Halep a inceput aventura la editia din acest an contra unei jucatoare despre care nu stie nimic.

FINAL Halep - Schunk 6-4, 1-6, 6-1

• Un prim set complicat in care Halep a fost condusa cu 3-0 si 4-2.
  • Schunk (165 WTA) a trimis meciul in decisiv dupa un set secund adjudecat autoritar, cu 6-1.
  • Experienta superiora a Simonei a facut diferenta in setul al treilea.

SET 3, 6-1 Halep inchide meciul cu un as si merge in turul doi la Roland Garros.

SET 3, 5-1 Game alb de serviciu pentru Schunk.

SET 3, 5-0 Halep e de neoprit in aceste momente. Schunk pare ca s-a speriat de perspectiva unei mari surprize si a cedat in primul rand emotional.

SET 3, 4-0 Al doilea break reusit de Halep in 22 de minute.

SET 3, 3-0 Incepe sa se vada experienta net superioara a Simonei. Primul serviciu o ajuta sa se desprinda, speram decisiv pentru castigarea meciului.

SET 3, 2-0 Break Halep dupa o minge trimisa afara de Schunk. Doua duble a comis jucatoarea germana in acest game.

SET 3, 1-0 Halep inchide un game complicat (8 minute), in care a salvat minge de break.

SET 2, 1-6 Schunk inchide setul cu un nou game solid de serviciu. Doua break-uri au facut diferenta.

SET 2, 1-5 Halep trece pe tabela primul ei game in acest set. Un game de serviciu la zero.

SET 2, 0-5 Incredibil greseste Halep aproape la fiecare schimb de mingi. Scorul capata proportii rusinoase pentru Halep.

SET 2, 0-4 Al doilea break reusit de Schunk in acest set secund. Halep a iesit complet din meci dupa castigarea primului set.

SET 2, 0-3 Schunk face pana acum meciul vietii, fara doar si poate. Halep are nevoie de o schimbare de tactica pentru a rupe ritmul jucatoarei din Germania.

SET 2, 0-2 Se repeta scenariul din primul set. Schunk obtine break-ul devreme dupa un game in care Halep a revenit de la 15-40 cu trei puncte facute cu serviciul. Erorile nefortate au cantarit din nou decisiv.

SET 1, 6-4 Revenire formidabila a Simonei in acest game, cu doua mingi de break salvate. La 40-40 Halep a gasit asul, apoi a pus din nou prima minge in teren si adversara a returnat afara.

SET 1, 5-4 Nu prea mai e loc de surpriza. Halep o obliga pe adversara sa joace prea lung si break-ul vine in dreptul Simonei. Pentru prima data la conducere Halep in acest meci.

SET 1, 4-4 Serviciu as gasit de Halep la 40-15 si scorul redevine egal pentru prima data de la inceputul partidei.

SET 1, 3-4 Halep revine la un game diferenta dupa un nou break. Schunk isi arata limitele. Diferenta e facuta de erorile Simonei.

SET 1, 2-4 Nu reuseste sa-si tina serviciul Halep si practic face cadou acest game dupa o eroare nefortata. La 15-30 Halep a comis o dubla greseala, pe care a acoperit-o imediat cu un prim serviciu decisiv. A venit insa eroarea nefortata care ii aduce un nou break lui Schunk.

SET 1, 2-3 Incep sa apara erorile usoare in jocul lui Schunk si Halep profita imediat. Campioana din 2018 isi ia break-ul inapoi.

INFO: Mihaela Buzarnescu paraseste turneul invinsa in primul tur de americanca Madison Brengle, scor 6-1, 6-2. Anterior pierduse si Irina Bara contra Yuliei Putintseva, scor 6-3, 6-1.

SET 1, 1-3 Halep intrerupe seria adversarei cu primul ei game din meci. Ramane un break diferenta.

SET 1, 0-2 Jucatoarea din Germania profita de erorile lui Halep si obtine primul break al meciului.

20:02 A inceput meciul cu Schunk la serviciu.

Simona Halep ar fi trebuit sa o intalneasca pe Ana Konjuh din Croatia, dar aceasta s-a retras din motive medicale.

Astfel, Halep a ajuns sa o intalneasca in runda inaugurala pe Mariana Nastasja Schunk, o jucatoare din Germania clasata pe locul 165 in lume.

Este prima intalnire intre Halep si Schunk.

In acest sezon de zgura Halep are 4-2 record. De cealalta parte, Schunk a disputat mai multe meciuri pe cea mai lenta suprafata din circuit (11-6).

Invinsa in ultimul tur al calificarilor, Schunk a ajuns in cele din urma pe tablou ca lucky loser.