Roland Garros

Rafael Nadal, anunt soc despre viitorul sau in tenis: “Ar putea fi ultimul meci”

Jucatorul spaniol Rafael Nadal il va intalni pe liderul mondial Novak Djokovic in sferturile de finala de la Roland Garros.

Un meci despre care Rafael Nadal spune ca ar putea fi ultimul pentru el pe zgura de la Paris.

“Este poate ultimul meu meci la Roland Garros. Mi-ar placea sa joc aceasta partida pe timpul zilei.

“De fiecare data cand joc aici sunt constient ca ar putea fi ultimul meu meci la acest turneu. Intr-un an se intampla multe”, a spus Nadal intr-o conferinta de presa.

Spaniolul in varsta de 36 de ani a trecut in optimi de canadianul Felix Auger Aliassime, cu 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3, dupa un meci de patru ore si 21 de minute.

Nadal si Djokovic se vor infrunta pentru a 59-a oara in cariera, sarbul conducand cu 30-28 la victorii.

Rafael Nadal este cel mai de succes jucator din istoria tenisului, cu 21 de titluri de Mare Slem.

De 13 ori a triumfat Nadal la Roland Garros, turneul sau de suflet.

Niciodata in cariera Nadal n-a pierdut un meci de cinci seturi pe zgura. Si au fost doar cinci astfel de partide: