Roland Garros

Patricia Tig, eliminata la Roland Garros dupa un maraton de aproape trei ore

Meci intens pe arena centrala Philippe Chatrier intre Patricia Tig si reprezentanta gazdelor Fiona Ferro.

Asa am trait Patricia Tig - Fiona Ferro turul 3 la Roland Garros

Jucatoarea din Hexagon s-a impus in cele din urma, cu 7-6 (7), 4-6, 6-0, dupa doua ore si 48 de minute.

Primul set a fost unul urias de o ora si 23 de minute, Tig nereusind sa se impuna dupa ce a servit la 5-4 cu break in fata.

Cele doua au continuat duelul de lupta si in setul secund, elocvent in acest sens fiind game-ul cinci.

Tig si-a castigat serviciul si a revenit in fata pe tabela (3-2) dupa 15 minute si patru mingi de break salvate.

Ultimele trei game-uri au fost contra serviciului, cu Tig reusind sa transeze disputa, cu 6-4.

Decisivul a fost controlat autoritar de Ferro (49 WTA), care a pus capat duelului cu 6-0.

Patricia Tig a intrat in primul set intr-un duel cu publicul francez, care a incurajat-o pe Ferro mai ceva ca la un meci de Fed Cup.

Pentru Tig este prima infrangere dupa o serie de sapte victorii la rand, serie inceputa la Istanbul, unde jucatoarea din Romania antrenata de Razvan Sabau a cucerit primul ei titlu din cariera in circuitul WTA.