Roland Garros

Asa am trait Simona Halep contra Angelique Kerber in sferturi la Roland Garros

Sursă foto: twitter.com/rolandgarros

Simona Halep a avut parte de un test de foc, miercuri, in sferturile turneului de la Roland Garros, unde o va infrunta pe Angelique Kerber din Germania.

FINAL Halep - Kerber 6-7 (2), 6-3, 6-2

SET 3, 6-2 Minge de meci Halepsi partida e gata dupa 2 ore si 14 minute. Kerber a trimis afara dupa returul Simonei, iar aceasta duce mana la cap, semn ca a castigat acest meci cu mintea.

SET 3, 5-2 Halep pastreaza diferenta de un break. La erori nefortate Kerber a trecut in fata (50-46).

SET 3, 4-1 De aceasta data Halep isi castiga serviciul si se desprinde prin consolidarea break-ului.

SET 3, 3-1 Break pentru Halep, dupa ce Kerber revenise de la 15-40.

17:04 Se reia meciul. Serveste Kerber cu mingi noi.

17:00 Timeout medical solicitat de Kerber pentru o problema la picior, mai precis o batatura la unul dintre degete.

SET 3, 2-1 Kerber isi ia break-ul inapoi si meciul ramane in echilibru. Putem asista la orice deznodamant.

SET 3, 2-0 Break la zero reusit de Halep, jucatoarea mai proaspata din punct de vedere fizic.

SET 3, 1-0 Halep debuteaza cu dreptul in setul decisiv.

16:52 Incepe setul decisiv cu Halep la serviciu.

SET 2, 6-3 Kerber comite o dubla greseala la minge de set pentru Halep.

SET 2, 5-3 Halep ajunge la o scurta a lui Kerber si castiga punctul cu o contra scurta. Minge aplaudata chiar si de Kerber. Anterior Halep salvase minge de break.

SET 2, 4-3 Forehand ratat de Halep si Kerber ramane aproape.

SET 2, 4-2 Serviciul o ajuta pe Halep sa pastreze avantajul break-ului obtinut anterior.

SET 2, 3-1 Halep isi castiga game-ul de serviciu fara punct pierdut.

SET 2, 2-0 Game de serviciu castigat de Halep cu un singur punct cedat.

SET 2, 1-0 Halep incepe cu break.

SET 1, 6-7 Kerber castiga autoritar tiebreak-ul primului set, un joc decisiv in care Halep a gresit nepermis de mult.

SET 1, 6-6 Doua mingi de rebreak Halep si acesta se produce dupa ce Kerber trimite in fileu. Vom avea tiebreak.

SET 1, 5-6 Halep isi pierde serviciul intr-un moment favorabil al jocului. Un forehand trimis afara dupa un punct controlat a facut diferenta. Halep rateaza sansa de a trece in premiera la conducere. Halep o conduce pe Kerber la lovituri castigatoare (12-8).

SET 1, 5-5 Break Halep dupa un forehand trimis afara de Kerber la 40-30.

SET 1, 4-5 Halep isi castiga game-ul de serviciu si ramane in set. Kerber urmeaza la serviciu.

SET 1, 3-5 Kerber intrerupe seria lui Halep. Jucatoarea noastra a condus cu 30-15 pe serviciul advers, dar a comis doua erori nefortate cu reverul.

SET 1, 3-4 Halep salveaza minge de break si reduce diferenta dupa un game extrem de disputat, cu lovituri castigatoare de ambele parti. Intre timp raportul erorilor nefortate s-a strant la 14-10 in defavoarea lui Halep.

SET 1, 2-4 Pas in fata facut de Halep, mingi atacate furios la fileu si un prim break recuperat.

SET 1, 1-4 Halep isi castiga in premiera serviciul dupa un game fara punct pierdut.

SET 1, 0-4 Minge de break irosita de Halep, iar Kerber isi face serviciul distantandu-se pe tabela.

SET 1, 0-3 Halep isi pierde pentru a doua oara serviciul si pentru moment cheia meciului este la Kerber. 10-2 raportul erorilor nefortate in defavoarea lui Halep. Au fost doar cinci lovituri castigatoare in primele trei game-uri, doua dintre acestea reusite de Halep.

SET 1, 0-1 Break pentru Kerber.

15:07 Incepe meciul cu Halep la serviciu.

Va fi a 10-a confruntare intre cele doua jucatoare, Halep fiind intr-un usor avantaj dupa meciurile disputate pana acum, scor 5-4.

Ultima oara cele doua au oferit un adevarat thriller in semifinalele de la Australian Open in acest an, cand Halep s-a impus cu 6-3, 4-6, 9-7. Amanunte aici.

O victorie la finalul careia Halep obtine calificarea in a treia finala de Mare Slem din cariera.

Interesant este ca disputa de miercuri de la Roland Garros va fi prima pe zgura intre cele doua jucatoare.

Kerber are 8-2 pe zgura in acest sezon, in timp ce Halep are 11-3 linie de palmares pe aceasta suprafata in 2018.

Numarul 12 mondial, Kerber si-a egalat in acest an cea mai buna performanta din cariera la Roland Garros, unde niciodata nu a depasi faza sferturilor de finala.