Roland Garros

Asa am trait Simona Halep contra Andrea Petkovic in turul 3 la Roland Garros

Sursă foto: twitter.com/rolandgarros

Simona Halep a intalnit-o pe Andrea Petkovic din Germania, sambata, intr-un meci care conteaza pentru turul 3 la Roland Garros, turneul unde jucatoarea noastra are prima sansa la castigarea trofeului pus in joc.

FINAL Halep - Petkovic 7-5, 6-0

SET 2, 6-0 Halep inchide meciul cu un game la zero pe propriul serviciu si o lovitura castigatoare in diagonala.

SET 2, 5-0 In mod clar Petkovic nu mai poate sustine ritmul si cedeaza un nou break.

SET 2, 4-0 Halep isi castiga fara probleme serviciul si se apropie cu pasi mari de calificarea in optimi. Acolo o asteapta Elise Mertens.

SET 2, 3-0 Petkovic are dificultati in deplasarea pe teren si Halep obtine al doilea break in acest set.

18:52 Timeout medical solicitat de Petkovic. Aceasta primeste tratament la nivelul terenului. Intre timp Irina Begu este condusa cu 5-1 de Caroline Garcia.

SET 2, 1-0 Braek pentru Halep, iar Petkovic acuza o accidentare la genunchiul drept. Intr-un final apare si fizioterapeutul turneului. Spectatorii din tribune fac valuri mexicane.

SET 1, 7-5 Halep inchide setul dupa un punct super spectaculosa cu urcare la fileu. Un prim set aprig disputat si incheiat in 56 de minute.

SET 1, 6-5 Inca un break obtinut de Halep. Jucatoarea noastra va servi pentru a doua oara pentru inchiderea setului.

SET 1, 5-5 Halep nu reuseste sa-si castige serviciul si Petkovic trimite setul in prelungiri dupa un break.

SET 1, 5-4 Break pe care il reuseste Halep la 40 de minute de la primul serviciu. Jucatoarea noastra a facut pasul decisiv in fata. Fanii din tribune sunt impartiti: "Petko, Petko" si "Simo, Simo".

SET 1, 4-4 Halep serveste un as la 30-30 intr-un moment crucial al game-ului.

SET 1, 3-4 Petkovic isi castiga la limita game-ul de serviciu dupa un forehand trimis afara de Halep. Jucatoarea din Germania domina la lovituri castigatoare (12-4), in timp ce Halep a comis mai putine erori nefortate (9-12).

SET 1, 3-3 Game solid de serviciu pentru Halep. In doua randuri Petkovic a returnat afara.

SET 1, 2-3 Halep scapa un forehand afara la 40-30 pe serviciul advers si Petkovic revine la conducere.

SET 1, 2-2 Din nou egalitate, dupa ce Halep si-a castigat in premiera game-ul de serviciu. Meciul ramane unul intens.

SET 1, 1-2 Halep isi ia inapoi break-ul si ii trimite un semnal lui Petkovic ca nu e singura pe teren.

SET 1. 0-2 Petkovic incepe extrem de agresiv si obtine primul break. Halep a comis o dubla greseala la 15-30.

SET 1, 0-1 Un prim game extrem de intens, adjudecat de Petkovic dupa 10 minute. Halep a ratat o sanas de break. Terenul 18 este arhiplin, abia poti sa mai arunci un ac printre spectatorii prezenti.

17:45 Incepe meciul cu Petkovic la serviciu.

Meciul celor doua este al treilea si ultimul in programul zilei de sambata pe terenul 18, dupa Camila Giorgi (ITA) vs Sloane Stephens (USA) [10] si Diego Schwartzman (ARG) [11] vs Borna Coric (CRO).

Petkovic ocupa in prezent locul 107 mondial si in primele doua tururi le-a eliminat pe Kristina Mladenovic si Bettanie Mattek-Sands.

Halep si Petkovic s-au intalnit de sapte ori pana acum, in sase randuri jucatoarea din Romania obtinand victoria.

Ultima intalnire dintre cele trei pe zgura a avut loc in semifinalele de la Roland Garros in 2014, cand Halep a castigat in doua seturi, scor 6-2, 7-6.

De atunci au mai fost trei meciuri, toate castigate de Halep in minimum de seturi.