Roland Garros

Mihaela Buzarnescu ajunge in optimi la Roland Garros

Mihaela Buzarnescu a furnizat, vineri, cea mai mare supriza de pana acum in turneul feminin de la Roland Garros.

Jucatoarea din Romania aflata in cea mai fasta perioada a carierei a eliminat-o pe Elina Svitolina din Ucraina, cu 6-3, 7-5, la capatul unui meci in care a atacat in permanenta.

Un break a facut diferenta in primul set, iar in al doilea a revenit de la 4-5 cu break pentru Svitolina.

Sportiva din Ucraina a servit pentru trimiterea meciului in decisiv, dar Buzarnescu a mizat totul pe cartea atacului si a intors scorul punand capat meciului dupa trei game-uri la rand.

In varsta de 30 ani, Buzarnescu a reusit nu mai putin de 31 de puncte direct castigatoare comparativ cu cele doar 11 ale adverarei.

Aflata la debutul in turneul de la Roland Garros, Buzarnescu ajunge intre primele 16 jucatoare.

In urma cu un an Buzarnescu ocupa locul 377 mondial, iar acum este favorita 31 la castigarea Grand Slam-ului din capitala Frantei.

Pentru un loc in sferturi Buzarnescu o va intalni pe Madison Keys din Statele Unite.

FINAL Buzarnescu - Svitolina 6-3, 7-5

SET 2, 7-5 Svitolina trimite in fileu si Buzarnescu obtine victoria calificandu-se in optimile de finala.

SET 2, 6-5 Doua mingi la rand trimise de Svitolina in fileu si Buzarnescu ajunge la 40-15. Greseala nefortata la retur si Buzarnescu trece in fata dupa al doilea game consecutiv. Ne amintim ca Svitolina a servit pentru set la 5-4.

SET 2, 5-5 Minge de break pentru Buzarnescu dupa o eroare nefortata comisa de Svitolina cu forehand-ul in fileu. Svitolina serveste de doua ori impecabil si Buzarnescu returneaza in fileu. Buzarnescu nu cedeaza, ataca in continuare frumos cu forehand-ul si obtine break-ul.

SET 2, 4-5 Svitolina reuseste break-ul cu o defensiva de fier. Buzarnescu a ratat doua puncte la rand, puncte pe care le controlase.

SET 2, 4-4 Prea lung returul trimis de Buzarnescu si scorul redevine egal.

SET 2, 4-3 Mingea trimisa de Svitolina prinde fileul si iese afara. Game Buzarnescu si presiunea se muta din nou pe serviciul ucrainencei.

SET 2, 3-3 Incredibila sansa ratata de Buzarnescu in acest game. Jucatoarea noastra a avut minge de break, de 4-2, dar a ratat de putin cu forehand-ul, dupa ce Svitolina prinsese in extremis terenul la un lung de linie.

SET 2, 3-2 Buzarnescu trece la conducere dupa un game in care a salvat nu mai putin de patru mingi de break.

SET 2, 2-2 Game aprig disputat pe care Buzarnescu il castiga pe serviciul advers. Rebreak asadar si o luam de la capat in acest set.

SET 2, 1-2 Forehand trimis in fileu de Buzarnescu si Svitolina isi trece in cont primul sau break in acest meci.

SET 1, 6-3 Buzarnescu ramane agresiva si inchide setul cu break.

SET 1, 5-3 Serviciu as reusit de Buzarnescu in prelungirile game-ului si Svitolina e obligata sa serveasca pentru a ramane in set.

SET 1, 4-2 Buzarnescu serveste ideal si salveaza game-ul, dupa ce a salvat o minge de break.

SET 1, 3-2 Svitolina isi fce serviciul la limita, dar Buzarnescu ramane cu break in fata.

SET 1, 3-1 Game la zero pe care care jucatoarea noastra il obtine pe propriul serviciu. O serie impresionanta de trei game-uri la rand.

SET 1, 2-1 Break reusit de Buzarnescu, iar jucatoarea noastra trece in premiera la conducere in meci.

SET 1, 1-1 Buzarnescu trece de primul moment dificil al meciului si obtine primul game pe propriul serviciu.

14:57 A inceput meciul cu Svitolina la serviciu.

14:40 S-a incheiat meciul dintre Verdasco si Dimitrov cu victoria in trei seturi a spaniolului.

Se joaca pe terenul unu dupa un meci din turneul masculin care ii opune pe Grigor Dimitrov si Fernando Verdasco.

Aceasta va fi prima intalnire intre Buzarnescu si Svitolina.