Roland Garros

Sorana Cirstea invinsa in optimi la Roland Garros. A avut minge de set!

Sursă foto: twitter.com

Sorana Cirstea a evoluat, duminica de la 12:00, pentru un loc in sferturile de finala la Roland Garros contra slovenei Tamara Zidansek.

Meciul a inceput cu un schimb de break-uri, dupa care s-a intrat intr-o zona de echilibru.

Sorana Cirstea a condus in permanenta si a reusit trei game-uri de serviciu fara punct pierdut.

La 6-5, pe serviciul advers, Cirstea a avut chiar minge a inchide primul set. Zidansek a rezistat presiunii intr-un game de opt minute si a trimis setul inaugural in tie-break.

Un joc decisiv in care Cirstea a luat cateva decizii neinspirate, oferindu-i adversarei cel putin doua puncte gratuite.

Setul al doilea a fost la discretia lui Zidansek, jocul Soranei prabusindu-se realmente.

Sorana Cirstea rateaza sansa de a-si egala performanta din 2009, cand ajungea in sferturi de finala la Roland Garros.

Un rezultat ramas de referinta pentru cariera ei pana acum in turneele de Mare Slem.

FINAL Cirstea - Zidansek 6-7, 1-6

SET 2, 1-6 Zidansek inchide meciul cu un forehand castigator.

SET 2, 1-5 Rabufnire de orgoliu din partea Soranei in acest game. A revenit de la 0-40 si a salvat break-ul.

SET 2, 0-4 Al doilea break reusit de Zidansek. Nimic nu mai merge in jocul Soranei Cirstea.

SET 2, 0-2 Break pentru Zidansek dupa ce a avut 40-0 pe serviciul Soranei. Un punct recuperat de jucatoarea noastra aflata intr-o vizibila stare de nervozitate dupa pierderea primului set.

SET 2, 0-1 Trei mingi de break irosite de Cirstea in acest game.

TIE-BREAK: 1-0, 1-1, 1-2, 2-2, 2-3, 3-3, 3-4, 3-5, 3-6, 4-6, 4-7.
Sorana Cirstea a gresit nepermis de mult in acest game decisiv. La 3-4 si 4-6 a comis doua erori complet gratuite.
Primul set adjudecat de Zidansek dupa 55 de minute.

SET 1, 6-6 Minge de set pentru Sorana dupa o lovitura castigatoare de trecere cu reverul in lung de linie. Anuleaza Zidansek cu un forehand castigator in coltul terenului.Risca mai mult slovena si salveaza game-ul dupa aproape opt minute la serviciu.

SET 1, 6-5 Sorana raspunde cu un game alb la game-ul fara punct cedat reusit de slovena.

SET 1, 4-3 Cirstea isi trece in cont al doilea game consecutiv pe propriul serviciu fara punct pierdut.

SET 1, 3-3 Se grabeste Sorana cu returul si trimite afara. Egaleaza Zidansek pastrand setul in echilibru.

SET 1, 2-1 Game solid reusit de Cirstea pe propriul serviciu. Un game adjudecat la zero de jucatoarea noastra.

SET 1, 1-1 Break luat inapoi de Cirstea.

SET 1, 0-1 Sorana isi pierde game-ul de serviciu chiar in debut.

Este prima întâlnire directă înte cele două jucătoare.

Zidansek, locul 85 WTA inaintea Roland Garros, a trecut in primul tur de Bianca Andreescu.

Sorana Cirstea este pentru a doua oara in optimi la Roland Garros, dupa anul 2009 cand ajungea in sferturi.