Roland Garros

Asa am trait Simona Halep - Irina Begu in turul 2 la Roland Garros

Duel suta la suta romanesc, miercuri, in turul secund la Roland Garros, intre principala favorita Simona Halep si Irina Begu.

FINAL Halep - Begu 6-3, 6-4

6-4 / Halep inchide meciul cu forehand castigator in diagonala terenului. O ora si 23 de minute pentru calificarea in turul al 3-lea.

5-4 / Forehand scapat afara de Begu la 15-40. Break Halep, fosta lidera mondiala urmand sa serveasca pentru castigarea meciului.

4-4 / Game alb de serviciu pentru Halep.

3-4 / Begu se mentine in fata. S-a mers cap la cap in acest game. In cele din urma Irina a inchis la 40-30.

3-3 / As servit de Halep la 15-15. Un serviciu care a facut diferenta pentru egalitate pe tabela.

2-3 / Revine la conducere Begu. Un game solid de serviciu, un game de lupta cu schimburi intense de ambele parti.

2-2 / Begu nu cedeaza si face rebreak dupa un joc agresiv. Un singur punct obtinut de Halep pe propriul serviciu.

2-1 / Break Halep. Principala favorita se impune intr-un game in care a fost condusa cu 30-15.

1-1 / Halep egaleaza rapid intr-un game in care a cedat un singur punct pe propriul serviciu.

0-1 / Begu conduce in premiera, dupa ce a avut 40-0. Halep a recuperat doua puncte, dar in final a fost game-ul Irinei.

18:48 Incepe setul al doilea cu Begu la serviciu.

6-3 / Halep inchide primul set in 38 de minute cu game de serviciu castigat la 15.

Statistica primului set: De doua ori mai multe erori nefortate comise de Halep in acest prim set (16-8). Halep a avut 13 puncte in plus la total.

5-3 / Game-ul a inceput cu un schimb de zece mingi castigat de Halep, apoi aceasta face pasul in fata si se duce la 30-0 pe serviciul Irinei. Inca doua puncte la rand pentru Halep si aceasta reuseste un nou break.

4-3 / Begu obtine break-ul dupa un game in care a profitat de doua erori nefortate din partea Simonei. La ultima minge Irina a apasat cu dreapta in terenul advers si a fortat-o pe Halep sa trimita afara.

4-2 / O noua minge de break salvata de Begu intr-un game disputat si decis la avantaje.

4-1 / Primul punct obtinut de Begu la primire in acest meci, insa nimic de facut pentru a contesta serviciul Simonei.

3-1 / Cel mai disputat game de pana acum. Begu rupe seria Simonei cu o scurta frumoasa la fileu, dupa ce salvase doua mingi de break.

3-0 / Al doilea game de serviciu adjudecat de Halep la zero.

2-0 / Break timpuriu obtinut de Halep. A avut 40-15 pe serviciul lui Begu. Aceasta a recuperat o minge, apoi a gresit neprovocat.

1-0 / Halep castiga la zero primul game al meciului.

18:06 A inceput meciul cu Simona Halep la serviciu.

17:45 S-a incheiat meciul Thiem - Sock, ultimul programat pe Suzanne Lenglen inaintea duelului romanesc din turul 2 la Roland Garros.

Meciul celor doua prietene este al treilea in programul zilei pe arena Suzanne Lenglen.

Inainte se vor disputa doua meciuri din turneul masculin, Stan Wawrinka - Dominik Koepfer şi Jack Sock - Dominic Thiem. Ziua incepe la ora 12:00.

Begu si Halep s-au mai intalnit pana acum de sapte ori in cariera. De fiecare data victoria a fost obtinuta de Halep.

Un singur set a fost castigat de Begu in confruntarile cu Halep, la Madrid in 2016.

Ultima intalnire a avut loc in acest an, in semifinalele turneului de la Praga, intrecere castigata de Halep.

Halep a invins-o pe Sara Sorribes Tormo, cu 6-4, 6-0, intr-un meci disputat pe arena centrala.

Sambata, Halep si Begu s-au antrenat impreuna pe arena centrala de la Roland Garros.