Roland Garros

Asa am trait Simona Halep in primul tur la Roland Garros

Simona Halep a debutat, marti, in turneul de la Roland Garros contra unei adversare incomode, Ajla Tomljanovic din Australia, locul 47 mondial.
Nu ai TV? Apasa aici pentru a vedea meciul live video

Roland Garros - Turul 1 SET 1 SET 2 SET 3
Simona Halep (ROU) 6 3 6
Ajla Tomljanovic (AUS) 2 6 1

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru meciul Halep - Tomljanovic

SET 3, 6-1 Halep inchide meciul si o face la timp.

SET 3, 5-1 Moment de relaxare pentru Simona si un break obtinut usor de Tomljanovic.

SET 3, 5-0 Break la zero obtinut de Halep si putem spune ca zarurile sunt aproape aruncate in acest meci. Tomljanovic n-a avut raspuns in acest set uraganului declansat de Halep.

SET 3, 4-0 Halep se desprinde dupa un game la zero pe propriul serviciu.

SET 3, 3-0 Inca un break trecut in cont de Halep. Este suficient pentru apropierea victoriei?

SET 3, 2-0 Game de moral castigat de Simona cu minge de break anulata, dupa ce condusese cu 40-0.

SET 3, 1-0 Halep incepe decisivul cu break.

SET 2, 3-6 Tomljanovic inchide setul cu break si pentru a treia oara in disputele directe vom avea decisiv intre cele doua.

SET 2, 3-5 Halep recupereza un break si ramane in acest set. Tomljanovic pastreaza inca prima sansa.

SET 2, 2-5 Situatia se complica serios pentru Halep, dupa ce Tomljanovic a izbutit al doilea break in acest set si va servi pentru trimiterea meciului in decisiv.

SET 2, 2-4 Game la zero obtinut de australianca pe propriul serviciu.

SET 2, 1-2 Pentru prima data in meci Tomljanovic preia conducerea dupa un break.

SET 2, 1-0 Halep ramane la conducere dupa un prim set in care in pofida scorului la total diferenta a fost de doar sapte puncte (29-22). In total doar noua puncte direct castigatoare (6-3 Halep).

SET 1, 6-2 Break reusit de Halep, al doilea in acest set. Simona va incepe actul secund la serviciu, obligand-o pe adversara sa alerge dupa egalare.

SET 1, 5-2 Halep isi conserva serviciul si se apropie la un game de castigarea primului set.

SET 1, 4-1 Doua puncte castigate la rand de Halep si diferenta de un break se mentine.

SET 1, 3-1 Primul game pus pe tabela de Tomljanovic. Apar primii stropi de ploaie la Roland Garros si meciul continua sub amenintarea unei intreruperi iminente.

SET 1, 3-0 Halep revine de la 15-40 si salveaza un game dificil, primul cu adevarat complicat de pana acum.

SET 1, 2-0 Tomljanovic trimite prea lung cu reverul si Halep isi trece in cont primul break.

SET 1, 1-0 Game la zero reusit pe propriul serviciu de Halep.

19:05 Incepe meciul cu Simona Halep la serviciu.

De doua ori s-au mai intalnit pana acum Simona Halep si Ajla Tomljanovic, in 2010 la Fed Cup si in 2018 la Cincinnati. De fiecare data a castigat Halep in trei seturi, cu revenire de la 0-1.

In 2014 Tomljanovic atingea faza optimilor de finala la Roland Garros, insa de atunci o singura data a mai trecut de primul tur. In ultimii doi ani a fost eliminata in primul tur.

Halep a jucat trei finale la Roland Garros in ultimii cinci ani si in 2018 obtinea primul titlu de Mare Slem pe zgura de la Paris.

In acest an Halep are cinci victorii si doua infrangeri pe zgura inaintea Roland Garros.