Roland Garros

GAME cu GAME Roland Garros: Halep si-a aflat adversara din posibila finala

La aceasta ora transmitem prima semifinala a turneului feminin in care se intalnesc Maria Sharapova si Eugenie Bouchard. Ne intereseaza in mod special acest meci, pentru ca invingatoarea ar putea fi intalnita in finala de Simona Halep.

INFO: Finala Simonei Halep este LIVE AICI, sambata, la Roland Garros, contra rusoaicei Maria Sharapova.

[news-107432]

FINAL Sharapova - Bouchard 4-6, 7-5, 6-2

18:39 Se incheie prima semifinala cu victoria Mariei Sharapova. A treia finala consecutiva la Roland Garros.

18:34 Doua mingi de meci ratate de Sharapova pe serviciul advers.

18:30 Bouchard se grabeste si ia o minge din out, minge pe care apoi o trimite in afara terenului. Sharapova conduce 5-2 si mai are nevoie de un singur game pentru calificarea in finala.

18:23 Doua mingi de break pentru Sharapova la 4-1. Bouchard pare ca si-a pierdut complet busola, publicul o incurajeaza.

18:16 Break reusit de Sharapova. Rusoaica se distanteaza la 3-1 si semifinala se poate rupe aici.

18:14 Bouchard a avut 40-0, dar game-ul ajunge in prelungiri. Lovituri puternice de ambele parti si Sharapova are minge de break. Bouchard anuleaza dupa o urcare la fileul si un punct castigat cu reverul in lung de linie.

18:07 Al treilea as reusit de Sharapova in acest meci si rusoaica revine la conducere (2-1).

17:56 Bouchard rateaza forehand-ul si meciul este trimis de Sharapova in decisiv, unde rusoaica are prima sansa la calificarea in finala dupa ce a aratat pana acum.

17:48 Trei game-uri la rand pentru Bouchard si aceasta egaleaza la cinci. Setul doi se prelungeste.

17:44 Bouchard loveste pe linia din spatele terenului si reuseste break-ul. 5-4 pentru Sharapova, care a ratat doua mingi de set. Se complica situatia pentru rusoaica.

17:42 As din al doilea serviciu la minge de set pentru adversara. Sharapova e fabuloasa, dar nici Bouchard nu joaca rau. Cu alte cuvinte, jocul sportivei din Canada este mai legat, mai adunat, are consistenta.

17:37 Minge de set pentru Sharapova dupa primul as reusit in acest meci. Urmeaza o dubla greseala, a saptea in meci, chiar la minge de set.

17:21 A doua dubla in game pentru Sharapova si a sasea in meci. Serviciul o tradeaza pe rusoaica. Minge de break Bouchard. Sharapova isi revine, serveste in coltul careului si se distanteaza la 4-1.

17:15 Sansa de break, sansa de 3-1 ratata de Sharapova. Bouchard loveste de jos si o plimba pe Sharapova pe toata latimea terenului (40-40). Se produce break-ul si Sharapova se duce la 3-1 in setul doi.

17:08 De la 30-0 Sharapova ajunge la 30-40 dupa doua duble consecutive. Moment de cadere in jocul fostei lidere mondiale. Bouchard o aduce la fileu cu o scurta, Sharapova se apara bine la doua schimburi, dar sportiva din Canada gaseste un loc liber in lung de linie si reuseste break-ul (2-1).

17:05 Punct formidabil reusit de Sharapova cu backhand-ul in lung de linie. Break in dreptul rusoaicei (2-0).

17:00 A inceput setul al doilea si Sharapova castiga repede primul game pe propriul serviciu.

16:56 Sharapova rateaza returul si Bouchard castiga primul set (4-6).

[news-107426]

16:52 Se incheie semifinala de dublu cu victoria cuplului spaniol Granollers/Lopez. Din pacate, Florin Mergea se opreste in semifinale, dar ramane cu o performanta de unde poate creste.

16:50 Incredibila accelerare din partea lui Bouchard pe backhand in diagonala si jucatoarea din Canada face un nou break. Bouchard va servi pentru castigarea primului set la 5-4.

16:47 Un game al supravietuirii pentru Mergea si Draganja, unul in care au salvat doua mingi de meci. Serveste Lopez pentru inchiderea partidei.

16:46 Sharapova forteaza pe serviciul doi advers, joaca lung cu forehand-ul si obtine break-ul (4-4).

16:39 Mergea rateaza scurta si mingea se opreste in fileu. 5-2 in decisiv pentru spanioli. Ce mai poate fi facut?

16:36 Primul break in decisiv este reusit de Granollers/Lopez dupa un schimb scurt la fileu. 4-2 si serviciul pentru cei doi catalani. Dincolo, pe Chatrier, se inregistreaza acelasi scor in favoarea lui Bouchard.

16:26 Bouchard se distanteaza la 3-1 in urma unui forehand castigator in lung de linie. Sharapova s-a intins cat este de mare, dar n-a reusit sa mai ajunga mingea.

16:22 Pe Chatrier se produce primul break. Bouchard trece in avantaj dupa ce a castigat contra serviciului (1-2).

16:13 Mergea si Draganja trimit meciul in decisiv dupa ce au castigat mansa secunda, cu 6-1.

16:12 A inceput prima semifinala feminina cu Sharapova la serviciu.

16:11 Break alb pe serviciul lui Granollers si scorul se duce la 5-1 pentru Mergea si Draganja. Serveste Draganja.

16:08 Draganja pune racheta si aduce punctul la fileu. Game pe serviciul lui Mergea si "ai nostri" pastreaza avansul de trei jocuri la adapostul break-ului luat mai devreme (4-1).

16:04 Intre timp Sharapova si Bouchard au iesit la incalzire pe Chatrier.

15:59 Vine break-ul pe serviciul lui Granollers si perechea Mergea/Draganja conduce 2-0 in setul secund.

15:54 Primul set revine perechii iberice cu 6-3. Incepe setul al doilea cu Florin Mergea la serviciu.

15:40 Game pe serviciul lui Mergea cu forehand castigator din partea jucatorului nostru la 40-15.

15:37 Mergea trimite putin afara cu forehand-ul si Granollers/Lopez se distanteaza la 4-1. Serveste conationalul nostru.

15:33 Se produce ruptura, prima in acest meci, pe serviciul lui Draganja. Cei doi spanioli, favoriti 12, fac break-ul si urmeaza Granollers la serviciu (1-3).

15:26 Perechea noastra, ii putem spune asa dupa Mergea, egaleaza scorul dupa un game solid. Foarte bun jocul lui Mergea din spate, iar Draganja isi face treaba la fileu (1-1).

15:23 Mergea urmeaza la serviciu dupa ce spaniolii au castigat rapid primul game al meciului.

15:21 Spaniolii au primul serviciu prin Granollers, cel mai inalt dintre cei patru jucatori aflati pe teren (191 cm).

15:13 Incepe incalzirea.

15:10 Semifinalistii de la dublu isi fac aparitia in arena. Vreme insorita la Paris si slabe sanse ca ploaia sa ne mai deranjeze astazi.

15:00 Putine momente pana la startul semifinalei de dublu in care este implicat si Florin Mergea.