Roland Garros

Asa am trait Patricia Tig - Fiona Ferro turul 3 la Roland Garros

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Patricia Tig - Fiona Ferro, partida din turul 3 la Roland Garros.

Final Tig - Ferro 6-7, 6-4, 0-6

0-6 /// Ferro inchide meciul dupa 2 ore si 48 de minute. Tig paraseste terenul dupa cel mai bun rezultat la Roland Garros. Patricia continua la dublu alaturi de Andreea Mitu.

0-5 /// Revine Tig de la 0-40, dar nu reuseste sa-si faca serviciul. Ferro aproape de calificarea in optimi.

0-3 /// Tig isi pierde rabdarea. Al doilea break pentru Ferro, jucatoarea mai proaspata din punct de vedere fizic in acest final de partida.

0-1/// Break pentru Ferro in debutul setului decisiv.

Statistica: A gresit mai putin decat adversara Tig in setul secund si a avut o eficienta formidabila la break-uri, doua din doua sanse. Ferro, un break din sase oportunitati.

6-4 // Tig inchide in cele din urma setul secund cu break. Se intra in decisiv cu Tig la serviciu.

5-4 // Ferro isi ia break-ul inapoi, dupa ce Tig a ratat doua mingi de set!

5-3 // Break la zero obtinut de Patricia Tig. Aceasta va servi pentru trimiterea meciului in decisiv.

4-3 // Tig isi castiga la zero game-ul de serviciu. Intre timp am depasit bariera de doua ore de la inceputul partidei.

3-2 // Incredibil game pe serviciul Patriciei Tig. Aceasta salveaza patru mingi de break si inchide game-ul dupa 15 minute!

1-0 // Revine de la minge de break si castiga game-ul.

Statistica: Doar 9 puncte direct castigatoare pentru Tig in primul set. Ferro a avut 22. La total frantuzoaica a avut doar trei puncte in plus.

Tiebreak: 1-0, 1-1, 1-2, 1-3, 2-3, 3-3, 4-3, 4-4, 5-4, 5-5, 5-6, 6-6, 6-7, 7-7, 7-8, 7-9.
Ferro inchide primul set dupa o ora si 23 de minute. Tig are propriul meci si cu putinii spectatori de la Roland Garros.

6-6 / Rezista Tig presiunii la serviciu si impinge acest set de peste o ora in tibreak.

5-5 / Se prabuseste serviciul lui Tig. Rebreak Ferro si suspansul se prelungeste.

5-4 / Tig din nou in fata cu break dupa un game intens. Patricia va servi pentru castigarea primului set, dar nu va fi usor deloc.

3-3 / Ferro isi ia break-ul inapoi. Tig a revenit de la 15-40 si a avut minge de 4-2.

3-2 / Primul break al meciului este obtinut de Tig, dupa ce Ferro a trimis o dreapta putin in afara terenului.

1-1 / Tig egaleaza cu un prim serviciu solid.

0-1 / Ferro revine de la 15-40 si inchide primul game de serviciu cu o scurta castigatoare.

16:16 Incepe meciul cu Ferro la serviciu.

16:10 Tig si Ferro au iesit la incalzirea dinaintea meciului.

Irina Bara (142 WTA, venita din calificari) o va intalni in al doilea meci al zilei pe americanca Sofia Kenin, cap de serie 4 si campioana din acest an de la Australian Open.

Kenin a eliminat-o in turul anterior pe Ana Bogdan dupa un meci de trei seturi.

Bara si Kenin au mai jucat o data una impotriva celeilalte. S-a intamplat la un turneu ITF in 2018, la Dothan (SUA), pe zgura. A castigat Kenin in trei seturi.

Dupa acest meci pe teren va intra Patricia Tig (59 WTA) contra frantuzoaicei Fiona Ferro (49 WTA).

Tig vine dupa o serie de sapte meciuri castigate la rand pe zgura.

Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit pana acum.