Asa am trait Finala de la Roland Garros: Rafael Nadal contra Dominic Thiem

Pentru al doilea an consecutiv jucatorii Rafael Nadal si Dominic Thiem s-au infruntat pentru trofeul de la Roland Garros.

Roland Garros - FINALA S1 S2 S3 S4 S5
Rafael Nadal (SPA)  6 5 6 6
Dominic Thiem (AUT)  3 7 1 1

19:12 Victorie obtinuta de Nadal in patru seturi si titlul cu numarul 12 la Roland Garros ajunge in mainile spaniolului.

19:08 Nadal reuseste break-ul si va servi la 5-1 pentru castigarea turneului cu mingi noi.

18:55 Thiem nu renunta la lupta si revine formidabil de la 0-40 pe propriul serviciu.

18:48 Doua mingi de break salvate de Nadal in cel mai lung game din setul al patrulea (3-0).

18:38 Nadal se afla in controlul aproape deplin al partidei. Inca un break prin care acesta se desprinde la 2-0 pe tabela.

18:34 Minge de break salvata de Nadal in debutul setului al patrulea. In cele din urma ibericul isi castiga game-ul de serviciu.

18:25 Nadal inchide setul trei cu break (6-1). Un set dominat autoritar de jucatorul spaniol.

18:21 Game alb pentru Nadal la serviciu si campionul din 2018 ajunge la 5-1 pe tabela. Ce mai poate face Thiem?

18:10 Nadal se desprinde la 3-0 dupa al doilea break obtinut. Spaniolul a castigat 12 din primele 13 puncte jucate in acest set.

18:03 Break reusit de Nadal in debutul setului al treilea.

17:54 Thiem obtine break la singurele sanse din acest set si egaleaza scorul dupa doua seturi. Ne asteapta in continuare o finala extrem de disputata.

17:46 Nadal raspunde pe masura cu game alb (5-5). Un singur punct adjudecat de Thiem pe serviciul advers in acest set!

17:41 Este randul lui Thiem sa-si castige la zero game-ul de serviciu. La 5-4 pentru austriac Nadal va servi sub mare presiune.

17:29 Al treilea game la zero adjudecat de Nadal la zero pe propriul serviciu (3-3). Cu adevarat impresionant!

17:27 Thiem isi castiga serviciul si ramane in fata pe tabela (3-2). Nicio minge de break pana acum in setul secund.

17:14 Nadal incepe sa domine jocul. Game alb de serviciu pentru spaniol in debutul setului al doilea (1-1).

17:05 Primul set ii revine lui Nadal dupa 53 de minute, cu 6-3. Revenire a spaniolului de la 2-3

17:01 Nadal se desprinde la 5-3 cu break in fata si va servi pentru castigarea primului set.

16:56 Dupa un game de peste zece minute Nadal revine la conducere (4-3), cu minge de break salvata.

16:45 Se joaca la o intensitate formidabila si Nadal revine imediat pe tabela cu break (3-3).

16:39 Primul break al meciului este reusit de Thiem cu un smash din apropierea fileului. Nadal supus la mare presiune si austriacul are 3-2 pe tabela.

16:29 Nadal isi castiga la mare lupta al doilea game de serviciu si ramane la conducere (2-1). Thiem arata ca este dispus sa lupte pentru fiecare minge ca si cum ar fi ultima.

16:11 A inceput finala masculina de la Roland Garros.

16:10 Nadal a castigat tragerea la sorti si a ales sa inceapa la serviciu.

In finala din 2018 Nadal s-a impus in minimum de seturi, cu 6-4, 6-3, 6-2, un scor greu de crezut ca se va putea repeta si acum.

Scorul intalnirilor directe este 8-4 in favoarea lui Rafael Nadal, dar Thiem a aratat ca-l poate invinge pe spaniol chiar pe suprafata favorita a acestuia. Austriacul s-a impus in 2017 la Roma, in 2018 la Madrid si chiar in acest an la Barcelona.

La Roland Garros cei doi s-au intalnit pana acum de trei ori si Nadal a triumfat de fiecare data in cate trei seturi.

Thiem cauta primul sau titlu de Grand Slam din cariera, in timp ce Nadal are in vizor trofeul cu numarul 12 la Roland Garros si cel cu numarul 18 la total.

Cifrele lui Nadal la Roland Garros sunt realmente fabuloase: 92 de victorii si doar 2 infrangeri, spaniolul castigand toate cele 11 finale pe care le-a disputat pe zgura pariziana.

La cei 25 ani ai sai, Thiem are sansa de a deveni doar al doilea austriac din istorie care triumfa la Roland Garros, dupa Thomas Muster in 1995.