Roland Garros

Asa am trait Djokovic - Nadal in finala de la Roland Garros

Pentru a 56-a oara in istorie Novak Djokovic si Rafael Nadal au fost adversari pe terenul de tenis. S-a intamplat in finala de la Roland Garros 2020, un turneu disputat in conditii speciale din cauza pandemiei de coronavirus.

ROLAND GARROS 2020 S1 S2 S3 S4 S5
  Novak Djokovic (SRB)   0   2   5
  Rafael Nadal (SPA)   6   6   7

5-7 Nadal castiga meciul cu game la zero si serviciu as. Impresionant! Nadal castiga titlul la Roland Garros fara set pierdut.

5-6 Break Nadal dupa o dubla greseala comisa de Djokovic. Spaniolul va servi pentru al 13-lea titlu la Roland Garros.

5-5 Rever trimis afara de Djokovic si game-ul e castigat de Nadal. Se intra in prelungiri.

5-4 Rezista Djokovic in acest game cu o minge de break salvata. Inchidere de game cu smash castigator. Daca la inceput il favoriza pe Nadal, publicul parizian tine acum cu Djokovic sa vada mai mult tenis in aceasta finala.

4-4 Nadal opreste seria pozitiva a lui Djokovic profitand de o eroare nefortata comis de sarb cu forehand-ul la 40-30.

4-3 Al doilea game la rand pentru Djokovic care joaca din ce in ce mai bine. Sarbul a ridicat nivelul jocului si e aproape la turatie maxima. De vazut raspunsul lui Nadal in acest context.

3-3 Djokovic izbuteste primul sau break in acest meci, moment care a dus la descatusarea emotionala a sarbului.

2-3 Break la zero reusit de Nadal. Ar putea fi momentul decisiv pentru economia partidei.

2-2 Nadal egaleaza dupa un game incheiat la 30. Unul dintre putinele jocuri adjudecate inaintea prelungirilor.

2-1 Minge de break salvata de Djokovic pe eroarea lui Nadal. Spaniolul a gresit pe forehand dupa ce Djokovic servise cu a doua minge.

1-1 Primul punct obtinut de Djokovic dupa cel mai lung schimb al meciului (18), dar Nadal intoarce si egaleaza dupa un retur trimis afara de sarb.

1-0 Djokovic deschide din nou cu game castigat pe propriul serviciu la fel ca in setul anterior.

Statistica: Doar 4 erori nefortate comise de Nadal in setul secund. Djokovic n-a avut nicio minge de break si a incheiat cu procentaj de 38% la punctele castigate cu al doilea serviciu.

2-6 Prima dubla greseala comisa de Nadal la 40-0! Spaniolul inchide game-ul si setul dupa o eroare nefortata comisa de Djokovic.

2-5 Djokovic isi castiga serviciul la 15. Cel mai usor game si pentru sarb in acest meci.

1-5 Game la zero obtinut de Nadal pe propriul serviciu. A fost cel mai scurt game al finalei si primul la zero!

Statistica la puncte castigate din al doilea serviciu arata diferenta dintre cei doi:

• Nadal (75%)
  • Djokovic (37%).

1-4 Nici fileul nu tine cu Djokovic in acest meci. La minge de break pentru Nadal mingea sarbului e scoasa de banda fileului in afara terenului. Al doilea break in dreptul lui Nadal in acest set secund. O desprindere care poate fi decisiva pentru soarta setului.

1-3 Nadal isi castiga serviciul ajutat si de Djokovic care trimite nefortat in fileu.

1-2 Break Nadal, primul in acest secund, dupa ce Djokovic a revenit de la 0-30. Un alt game incheiat la avantaje.

1-1 Nadal egaleaza dupa un game echilibrat. Djokovic a tinut aproape pana la 30-30.

1-0 Djokovic obtine primul lui game in acest meci la mare lupta, salvand trei mingi de break.

Statistica
E pentru a sasea oara in istoria finalelor de Grand Slam cand primul set este castigat la zero:

RG1977: Vilas - Gottfried
WB1989: Becker - Edberg
RG2004: Gaudio - Coria
US2004: Federer - Hewitt
WB2006: Federer - Nadal
RG2020: NADAL - DJOKOVIC

Gaudio a fost singurul care a castigat finala inceputa cu 0-6!

In 2019, la Roma, Nadal i-a mai luat un set la zero lui Djokovic.

0-6 Nadal incheie cu un as acest prim set intins pe durata a 48 de minute. Enorm ca timp pentru scorul de pe tabela! Doar doua din cele sase game-uri s-au incheiat inainte de prelungiri. Un meci intens in pofida scorului. Djokovic a avut trei sanse de break ratate, Nadal a castigat de trei ori din cele sase ocazii avute pe serviciul advers.

Nadal a avut doar 2 erori nefortate de-a lungul primului set (13 pentru Djokovic).

0-5 Djokovic a avut 40-15 pe propriul serviciu, dar s-a dovedit neinspirat la anumite puncte si Nadal a profitat imediat obtinand al treilea break in acest prim set.

0-4 Apar primele mingi de break in meci pentru Djokovic, trei la numar, insa Nadal le anuleaza pe toate si inchide cu un as.

0-3 Al doilea break pentru Nadal. Spaniolul il domina pe Djokovic al carui prim serviciu sufera pentru moment (30%), iar Nadal face ravagii la retur.

0-2 Rezista Nadal in primul game de serviciu. Al doilea game decis la avantaje. Inceput in forta din partea ambilor finalisti.

0-1 Nadal incepe cu break, dupa ce Djokovic a avut minge de game. Publicul prezent pe centralul de la Roland Garros e mare majoritate de partea spaniolului.

16:10 A inceput meciul cu Djokovic la serviciu.

Confruntarea dintre cei doi titani ai tenisului este a 9-a intr-o finala de Grand Slam (4-4).