Roland Garros

Asa am trait: Rafael Nadal contra Roger Federer la Roland Garros

Iubitorii tenisului din intreaga lume au asteptat cu sufletul la gura meciul meciurilor sau finala din semifinale a editiei din acest la Roland Garros, duelul dintre Rafael Nadal si Roger Federer.

Roland Garros - Semifinale S1 S2 S3 S4 S5
Rafael Nadal (SPA) 6 6 6
Roger Federer (ELV) 3 4 2

Vedeti aici cotele oferite de BAUMBET pentru Nadal - Federer

16:31 Nadal inchide meciul cu un prim serviciu pe care Federer il returneaza afara.

16:13 Inca un break adjudecat de Nadal si la 4-1 spaniolul tot mai aproape de o noua finala la Roland Garros.

16:04 Break reusit de Nadal, dupa ce la 15-15 Federer a ratat un forehand ce s-a vrut a fi decisiv. Nadal are 2-1 si serviciul.

15:57 Federer isi face serviciul, dar nu inainte de a fi salvat o minge de break (1-0). In continuare Nadal este jucatorul care controleaza meciul.

15:54 A inceput setul trei cu Federer la serviciu.

Setul 2:

15:50 Nadal inchide setul al doilea cu un game la zero pe propriul serviciu. 6-4 din nou cu un singur break diferenta. De la 4-4 si 0-40 Nadal a obtinut 9 puncte la rand!

15:46 Incredibil break reusit de Nadal de la 0-40! Spaniolul va servi la 5-4 pentru castigarea setului secund.

15:40 Se merge cap la cap cu serviciul si tabela arata 4-4, dupa un game castigat greu de Nadal. Din game-ul patru n-a mai fost nicio minge de break!

15:17 Nadal isi ia break-ul inapoi si Federer pastreaza un singu game avans (2-1). A avut minge de 3-1, pe care a ratat-o. Se joaca in continuare la nivel inalt.

15:10 Break reusit de Federer care se desprinde la 2-0 pe tabela. Iesirea soarelui joaca in favoarea elvetianului.

15:04 Federer isi castiga game-ul de serviciu si conduce pentru prima data in acest meci (1-0)!

15:00 Incepe setul doi cu Federer la serviciu. Statistica arata ca elvetianul nu l-a mai invins pe Nadal cu revenire de la set pierdut de 12 ani!

Setul 1:

14:56 Nadal inchide setul inaugural dupa 51 de minute cu un rever formidabil in diagonala. Un 6-3 la adapostul unui singur break.

14:42 Game urias pe serviciul lui Federer, cu nu mai putin de 17 puncte jucate. Nadal face break si ramane la conducere (4-2), dupa ce Federer a avut minge de 3-3 si a salvat patru sanse de break ale spaniolului.

14:30 Nadal isi pierde serviciul de la 40-30 si scorul se strange la 3-2 in favoarea spaniolului. Federer e inapoi in meci sau, altfel spus, abia a inceput sa joace. Vantul pune in continuare mari probleme.

14:20 Dupa un sfert de ora de la inceputul meciului Nadal are deja 3-0 pe tabela. Ultimul game de serviciu adjudecat la zero de spaniol.

14:18 Nadal incepe mai bine si obtine primul break al meciului (2-0). Se joaca in conditii meteo dificile, cu umiditate ridicata, vant puternic si burnita.

14:05 A inceput meciul cu Nadal la serviciu.

O confruntare intre doi titani ai tenisului ajunsa la episodul cu numarul 39, daca luam in calcul meciurile oficiale, sau episodul 41, daca punem la socoteala si meciurile demonstrative.

Rafael Nadal conduce detasat la general (23-15 in meciurile oficiale), dar ultima confruntare directa dateaza din 2017, cand Roger Federer se impunea la Mastersul de la Shanghai. In 2019, Nadal abandona inaintea semifinalei de la Indian Wells.

De altfel, ultima victorie a lui Nadal in fata lui Federer dateaza din 2014, cand spaniolul castiga in trei seturi la Australian Open.

Ultima intalnire pe zgura intre cei doi mari campioni a avut loc in urma cu sase ani in finala de la Roma, unde a castigat Nadal in doua seturi.

La Roland Garros au fost cinci meciuri intre Nadal si Federer, toate castigate de spaniol. Patru au fost finale si un meci s-a disputat ca acum in semifinale. Era chiar prima confruntare pe zgura, in 2005.